Posłanka pyta o obowiązek wymiany opon na zimowe. Ministerstwo odpowiada

Moto

Jak przechowywać opony?TVN Turbo
wideo 2/7

Wprowadzenie okresowego obowiązku stosowania opon zimowych pozostaje w obszarze zainteresowania resortu infrastruktury - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską Barbary Bartuś (PiS) wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Dodał jednak, że do chwili obecnej resort nie przewiduje prac legislacyjnych w tym zakresie.

W Polsce kierowcy nie muszą wymieniać opon na zimowe. Z propozycją wprowadzenia takiego obowiązku dla kierowców korzystających z dróg na terenach górskich zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury posłanka PiS Barbara Bartuś.

"Zjawisko ostatnio przybiera na sile"

Według parlamentarzystki "niektórzy kierowcy przyjeżdżający do Zakopanego, czy innych miejscowości górskich, na przełomie zimowych miesięcy sprawiają wrażenie zupełnie nieświadomych i nieprzygotowanych do warunków atmosferycznych panujących w górach". Barbara Bartuś doprecyzowała, że chodzi o kierowców przyjeżdżających na oponach całorocznych lub letnich.

"Zjawisko ostatnio przybiera na sile z uwagi na brak opadów śniegu na znacznym obszarze Polski. Wówczas nieprzygotowani kierowcy z różnych regionów decydują się przyjechać do Zakopanego na ogumieniu nieprzystosowanym do poruszania się po śniegu. W większości przypadków niestety dają się oni zaskoczyć panującym w górskich rejonach warunkom, które są dalece trudniejsze niż np. w Krakowie czy Katowicach o tej samej porze roku" - czytamy w interpelacji poselskiej.

Posłanka przypomniała, że "Polska jest jednym z 13 krajów europejskich, gdzie obowiązują przepisy, w myśl których przez cały rok kalendarzowy można jeździć na dowolnych oponach, jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, jest głębokość bieżnika, gdzie, jego minimalna wysokość winna wynosić 1,6 mm".

"W większości krajów Europy obowiązek zmiany ogumienia na zimowe w pojazdach jest wymagany przepisami prawa, np. w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Litwie, Finlandii, Norwegii, Estonii, Łotwie" - napisała.

Zdaniem Bartuś rozwiązaniem tego problemu mogłoby być "ustalenie precyzyjnej daty, od której obowiązywałby bezwzględny nakaz jazdy na zimowych oponach obowiązujący w gminach górskich".

"Racjonalnym wydaje się wprowadzenie takiego obowiązku w terminie od 15 października do 15 marca każdego roku" - zaproponowała.

Odpowiedź ministerstwa

Na pismo posłanki odpowiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. "Kwestia ewentualnego wprowadzenia okresowego obowiązku stosowania opon zimowych w pojazdach, pozostaje w obszarze zainteresowania resortu infrastruktury" - podkreślił.

"Należy wskazać, że z uwagi na dynamikę zmian pogodowych występujących w Polsce podczas kalendarzowej zimy, trudno przygotować pojazd do wszystkich potencjalnych warunków drogowych. Jednocześnie, według wiedzy resortu – pomimo występujących różnic klimatycznych na terytorium Polski – około 60 proc. kierowców jeździ zimą na oponach zimowych lub całorocznych z homologacją zimową" - odpowiedział na interpelację przedstawiciel MI.

"Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wprowadzenie obowiązku jazdy w sezonie jesienno-zimowym na oponach zimowych wiązałoby się ze znacznym obciążeniem finansowym dla tych użytkowników pojazdów, którzy obecnie nie stosują opon zimowych (koszt zakupu, montażu, sezonowego przechowywania opon zimowych). Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na obecną zmianę klimatu (znaczne ocieplenie w naszej strefie klimatycznej), co przekłada się na poprawę stanu nawierzchni dróg w okresie jesienno-zimowym, w szczególności w zakresie zalegania na jezdni śniegu" - czytamy w odpowiedzi wiceministra.

"Ministerstwo Infrastruktury aktualnie nie prowadzi i w najbliższej perspektywie nie przewiduje prac legislacyjnych, zmierzających do wprowadzenia okresowego obowiązku stosowania opon zimowych w pojazdach" - poinformował.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ POSELSKĄ

Autor: mp//dap / Źródło: PAP