TVN24 Biznes | Moto

Zmiany dla kierowców zawodowych. "Podyktowane sytuacją kryzysową"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Główny ekonomista PKN Orlen o cenach paliw
Główny ekonomista PKN Orlen o cenach paliwRMF FM
wideo 2/4
RMF FMGłówny ekonomista PKN Orlen o cenach paliw

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o zmianach dla kierowców zawodowych, wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy osób i rzeczy. Chodzi odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu. Zmiany, które weszły w życie w piątek, mają obowiązywać do 2 kwietnia 2022 roku.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w piątkowym komunikacie, że "Polska działając na podstawie art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 postanowiła wprowadzić tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów art. 6 ust. 1-3, art. 7 oraz art. 8 ust. 8 ww. rozporządzenia dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe osób i rzeczy". W pierwotnie przesłanym komunikacie, resort informował o zmianach dla "kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe paliw".

Po zmianach dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin, tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin, a łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin. Jak przekazano, po okresie prowadzenia pojazdu trwającym 5,5 godziny (obecnie 4,5 godziny) kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej 45 minut.

"Kierowca, jeżeli dokona takiego wyboru, może wykorzystać również regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju" - czytamy w komunikacie resortu.

MI przekazało, że powyżsi kierowcy mają obowiązek wskazać odręcznie na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego powody skorzystania z odstępstw. "Jest to zwyczajowa praktyka w sytuacjach awaryjnych i ma zasadnicze znaczenie dla celów kontroli ww. przepisów" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany dla kierowców zawodowych - termin

Zdaniem szefa MI Andrzeja Adamczyka "obecny brak kierowców i przyszła niepewność co do powrotu obywateli Ukrainy do zawodu stanowią wyzwanie dla efektywnego funkcjonowania jednolitego rynku Unii Europejskiej". "Wyjątkowe okoliczności uzasadniające tymczasowe odstępstwa są podyktowane sytuacją kryzysową spowodowaną rosyjską agresją wojskową na Ukrainę" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Adamczyk.

"Wprowadzenie odstępstw od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu dla kierowców pomoże zachować płynność realizacji przewozów osób i rzeczy w krajowym i międzynarodowym transporcie drogowym. Nie możemy pozwolić na zachwianie dostępu do dóbr przewożonych drogowo. Liberalizacja przepisów o czasie pracy kierowców wychodzi naprzeciw postulatom branży transportowej" - dodał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Resort przekazał, że odstępstwa będą stosowane od 4 marca do 2 kwietnia 2022 roku.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości