Winietę kupisz przez internet. Duże ułatwienie dla kierowców

Moto

Winietę kupisz przez internet. Ułatwienia dla wyjeżdżających na narty za granicęTVN Turbo
wideo 2/6

Słowacja, Węgry, Rumunia - na przejazdy w tych krajach możemy kupić wirtualne winiety. W tym roku do tego grona dołączyła także Austria. To ważna wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy zaplanowali tam zimowy urlop. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Dotychczas winiety można było kupić albo w Polskim Związku Motorowym, albo na granicy. Teraz, wybierając się na przykład do Austrii, wystarczy odpowiednio wcześniej wejść na stronę tamtejszego operatora dróg i zamówić winietę online.

W formularzu wpisujemy numer rejestracyjny naszego auta i datę, od której opłata ma zacząć obowiązywać. Na kolejnym ekranie wpisujemy adres e-mail oraz wybieramy formę płatności, np. kartą kredytową. Informacja o płatności trafia do systemu poboru opłat. Od tego momentu austriacka policja i służby drogowe wiedzą, że kierowca zapłacił za przejazd.

W przypadku Austrii winietę trzeba zamówić jednak aż 18 dni wcześniej, ponieważ - tak jak w przypadku innych produktów online - mamy 14 dni na odstąpienie od umowy plus Austriacy doliczają 4 dni na dostarczenie przesyłki pocztowej - tłumaczy Ewelina Chądzyńska z Narodowego Biura Promocji Austrii.

Jak dodaje, odstąpienie może nastąpić, kiedy mamy jakąś sytuację losową (np. złamiemy nogę). Wówczas opłata za winietę jest nam zwracana.

- Może to być dla niektórych w Austrii ułatwienie, ale na pewno nie jest to ułatwienie dla tych, którzy chcą z dnia na dzień skorzystać z austriackich dróg płatnych - uważa Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Ceny winiet

Wirtualne winiety możemy kupić nie tylko w wersji austriackiej, ale także słowackiej, węgierskiej czy rumuńskiej. Co ważne, strony internetowe - oprócz węgierskiej - dostępne są w języku polskim.

Winiety online to zdecydowanie tańsza opcja niż jej zakup przed wyjazdem u pośrednika. Różnica w cenach sięga nawet 30 złotych na korzyść winiety internetowej.

Ceny winietTVN Turbo

Autor: mb / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock