Zmiany dla unijnych przewoźników. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Trudna sytuacja firm transportowych
Trudna sytuacja firm transportowychTVN24
wideo 2/5
TVN24Trudna sytuacja firm transportowych

Przewoźników z Unii Europejskiej (UE), w tym z Polski, do 31 marca 2023 roku będą obowiązywać łagodniejsze zasady dostępu do rynku przewozów drogowych w Wielkiej Brytanii - przekazało Ministerstwo Infrastruktury. Według szefa resortu Andrzeja Adamczyka, zmniejszy to negatywne skutki nowych przepisów dla polskich przewoźników.

Zdaniem ministra infrastruktury pozwoli to polskim przewoźnikom m.in. wywiązać się z zawartych wcześniej umów długoterminowych. - Takie podejście zmniejszy negatywne skutki nowych przepisów dla polskich przewoźników drogowych - ocenił, cytowany w komunikacie, Andrzej Adamczyk.

Zmiany dla przewoźników z Unii Europejskiej

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber dodał, że to przykład m.in. dobrej współpracy z władzami Wielkiej Brytanii. - Wyniki interwencji MI wpłyną pozytywnie na możliwość zachowania ciągłości łańcucha dostaw towarów i niewątpliwie zapewnią ochronę interesów rodzimych przewoźników drogowych. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej - zaznaczył.

Jak wskazał resort, powołując się na informacje Ministerstwa Transportu Wielkiej Brytanii, do 31 marca 2023 r. DVSA (Driver & Vehicle Standards Agency) nie będzie stosować sankcji, w tym nakładać kar pieniężnych. "Służby kontrolne będą stosować jedynie pouczenia (ustne lub pisemne) w zakresie naruszenia obowiązujących od 24 grudnia 2022 r. nowych regulacji przez przewoźników drogowych z Unii Europejskiej, w tym z Polski" - poinformowało MI.

Chodzi o: zakaz wykonywania przez przewoźników z UE jednej operacji przewozu kabotażowego po wjeździe bez ładunku do Wlk. Brytanii (przewoźnicy z UE mają nadal możliwość wykonywania dwóch przewozów kabotażowych na terenie UK w ciągu siedmiu dni, po dostarczeniu ładunku w ruchu międzynarodowym); zakaz wykonywania operacji transportu kombinowanego (niektórych rodzajów transportu intermodalnego, w którym towary są przewożone w tej samej jednostce ładunkowej lub pojeździe przy użyciu dwóch lub więcej rodzajów transportu) w Wlk. Brytanii przez przewoźników unijnych; możliwość przewozów między Wlk. Brytanią a krajami trzecimi przez przewoźników z UE jedynie na podstawie zezwoleń EKMT.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kelvin Atkins / Shutterstock

Pozostałe wiadomości