Kto sprzedał więcej aut? Francuzi podważają wynik niemieckiego koncernu

Moto

Wiceminister rozwoju o fabryce VW: niesamowitatvn24
wideo 2/4

Volkswagen sprzedał w 2017 roku rekordową liczbę 10,74 mln pojazdów - o 4,3 procent więcej niż rok wcześniej. Jak podaje jednak AFP, pozycję niemieckiego koncernu jako największej firmy motoryzacyjnej na świecie kwestionuje sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi.

Wyniki roczne VW odzwierciedlają między innymi wysoką sprzedaż w grudniu - o 8,5 proc. większą rok do roku. W ciągu całego minionego roku niemiecki koncern odnotował skokowy wzrost sprzedaży w Rosji i Brazylii. VW wydatnie umocnił swoją pozycję również w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Spór o tytuł

Prezes Renault-Nissan-Mitsubishi Carlos Ghosn powiedział komitetowi francuskiego Zgromadzenia Narodowego, że 200 tys. ze sprzedanych przez VW pojazdów to samochody ciężarowe, a tytuł największego producenta samochodów osobowych na świecie za ubiegły rok przysługuje sojuszowi, który dostarczył w tym czasie do klientów końcowych 10,6 mln pojazdów - podała francuska gazeta "Les Echos".

Volkswagen i Renault-Nissan-Mitsubishi wyprzedziły Toyotę (największą firmę motoryzacyjną do 2016 roku, kiedy po raz pierwszy VW przebił jej wyniki), która w grudniu 2017 roku szacowała roczną sprzedaż produkowanych przez siebie samochodów na około 10,35 mln pojazdów - o 2 proc. więcej rok do roku. Ostateczne wyniki Toyoty mają zostać podane na przełomie stycznia i lutego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w 2018 roku Toyota spodziewa się sprzedaży na poziomie 10,5 mln pojazdów.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP