Volvo chwali się wynikami: firma dobrze i stabilnie się rozwija

Moto

VolvoVolvo: ogłoszone wyniki finansowe świadczą o dobrej kondycji firmy

Ogłoszone ostatnio wyniki finansowe pokazują, że koncern Volvo stabilnie się rozwija, a wprowadzenie nowych modeli przynosi wymierne korzyści - powiedział w czwartek prezes polskiego oddziału firmy Arkadiusz Nowiński.

Nowiński podkreślił, że w zeszłym roku zysk operacyjny netto wzrósł o 66 proc. w porównaniu do 2015 roku. Oficjalne wyniki finansowe koncern ogłosił dzień wcześniej w Szwecji.

Firma się rozwija

- Skok z poziomu 6,6 do 11 mld koron (1,2 mld dolarów - red.) oznacza, że firma dobrze i stabilnie się rozwija. Wzrosła także marża operacyjna z 4 do 6,1 proc. To zasługa wprowadzenia nowych, największych modeli, na których zarabia się lepiej. Jednocześnie Volvo wypuściło dwie serie obligacji i sprzedało część akcji szwedzkim inwestorom instytucjonalnym - tłumaczył prezes Volvo Polska. W 2010 roku firma została kupiona od Forda przez chiński koncern Zhejiang Geely Holding Group. Od tego czasu poczyniono pokaźne inwestycje finansowe w rozwój nowych modeli i technologii. W ten sposób producent chciał zwiększyć swój udział w klasie premium, który jest zdominowany przez Mercedesa i BMW. Włodarze Volvo szacują, że w br. firma czwarty rok z rzędu osiągnie rekordowe poziomy sprzedaży.

Inwestycje z rozmachem

- Tak duże zyski firma wypracowała mimo inwestycji prowadzonych z ogromnym rozmachem. W tym roku wchodzą na rynek trzy nowe modele, a firma buduje dwie kolejne fabryki. Wszystkie plany mają jednak swoje źródło w solidnym zapleczu finansowym - dodał Nowiński. Firma zakłada, że do 2020 roku będzie rocznie sprzedawać 800 tys. samochodów. W tym roku wprowadza modele: V90 CC, XC60 i XC40.

Zobacz: Motoryzacyjna mapa dobrobytu (Wideo z 4.02.2017)

Motoryzacyjna mapa dobrobytuTVN Turbo

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Volvo