Moto

Zainwestował miliardy w Wielkopolsce. Tym autem chce "wzbudzić sensację"

Moto

Fabryka Volkswagena koło Wrześni
tvn24Fabryka Volkswagena koło Wrześni

W Białężycach koło Wrześni Volkswagen otworzył oficjalnie nowy zakład. Zdaniem Eckharda Scholza, prezesa marki Volkswagen Samochody Użytkowe, jest to "najnowocześniejsza fabryka samochodów w Europie". Od 2018 roku zakład będzie produkował rocznie 100 tys. sztuk nowej wersji dostawczego craftera. VW wyłożył ponad 3 mld zł na inwestycję, która da zatrudnienie tysiącom osób.

Zbudowana w ciągu 23 miesięcy fabryka będzie zatrudniała ok. 3 tys. osób. Jak podano, w poniedziałek na konferencji prasowej, całkowita wartość inwestycji wyniesie ok. 800 mln euro. Teren zakładu obejmuje 220 ha.

Fabryka VW

- Otwierana dziś, najnowocześniejsza fabryka samochodów w Europie jest też miejscem, w którym będzie produkowany najnowocześniejszy samochód dostawczy w Europie. Jesteśmy dumni, że udało nam się tutaj zrealizować obie te rzeczy – powiedział w poniedziałek na konferencji prezes marki Volkswagen Samochody Użytkowe Eckhard Scholz. - Nowym Crafterem wzbudzimy sensację w swoim segmencie i znacząco poprawimy swoją pozycję na rynku. Udowodnimy nim, że naprawdę zmierzamy ku przyszłości – dodał. Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podziękował koncernowi Volkswagen za zaufanie, jakim obdarzył Polskę, decydując się na lokalizację swojego zakładu w naszym kraju. Życzył niemieckiej firmie „kolejnych takich udanych inwestycji w Polsce”. - Inwestycja światowego lidera w branży świadczy, że Polska jako miejsce do inwestowania jest oceniana wysoko. Podejmujemy starania, aby zapewnić równe i przyjazne warunki do inwestowania dla zagranicznych firm - powiedział.

Produkcja aut

Seryjna produkcja w nowym zakładzie rozpoczęła się na początku września. Przyszły rok będzie w fabryce rokiem rozruchu, produkcja ma wynieść ponad 50 tys. pojazdów. W 2018 r. zakład powinien osiągnąć docelową roczną produkcję - 100 tys. aut. Według planów ok. 60 proc. produkcji fabryki pojedzie do odbiorców koleją, 40 proc. - ciężarówkami. Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą w regionie, do koncernu należy fabryka w poznańskiej dzielnicy Antoninek, odlewnia w dzielnicy Wilda, oraz wybudowany w Swarzędzu zakład zabudów specjalnych. Po uruchomieniu nowego zakładu koncern zatrudniał będzie w Wielkopolsce ponad 10 tys. osób.

Wiceminister rozwoju o fabryce VW: niesamowita
Wiceminister rozwoju o fabryce VW: niesamowitatvn24

Autor: MS / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości