VW ma nowe plany w Polsce. Da zatrudnienie tysiącom osób

Moto

shutterstock.comVolkswagen Poznań powstał w 1993 roku, produkuje samochody użytkowe i komponenty

2,5-milionowe auto wyprodukowano w fabryce Volkswagen Poznań. Koncern zwiększa liczbę wytwarzanych w Poznaniu aut, przygotowuje się do uruchomienia nowej fabryki koło Wrześni. W 2018 roku zwiększy zatrudnienie do ponad 10 tys. osób.

W środę klucze do dwuipółmilionowego auta z fabryki w Poznaniu, czarnego Volkswagena Caddy, odebrał oficjalnie jego nabywca, właściciel gospodarstwa sadowniczego i tłoczni soków. Przedsiębiorca z Milicza Dominik Pochodyła zapowiedział, że nowe Caddy posłuży mu do pracy i rodzinnych wyjazdów na wakacje. Jak stwierdził, auto wygląda na tyle dobrze, że można nim pojechać nawet "z rodziną do kościoła".

Volkswagen Poznań powstał w 1993 roku, produkuje samochody użytkowe i komponenty. W Poznaniu wytwarzane są modele VW Caddy i VW Transporter, które trafiają na rynki całego świata.

Produkcja Caddy

Szef zakładu Volkswagena w poznańskim Antoninku Dietmar Mnich poinformował w środę na konferencji prasowej, że koncern planuje rozwój fabryki i zwiększenie liczby produkowanych tu aut. Wiele jednak zależy od zakończenia negocjacji w sprawie zamknięcia ulicy oddzielającej teren obecnego zakładu od miejsca planowanej inwestycji. Plany są takie, by wyłączyć ulicę i tam, gdzie znajduje się parking wybudować halę spawalni.

- Nie chcę zdradzać szczegółów na temat nowego, produkowanego w Poznaniu pojazdu, następcy samochodu Caddy. Pewne jest jednak, że potrzebujemy powierzchni, by budować taki pojazd zgodnie ze standardami VW - powiedział Mnich.

Jak dodał, liczba produkowanych w Poznaniu samochodów cały czas rośnie. Obecnie, każdego dnia w poznańskim zakładzie powstaje 720 pojazdów. - Sprawdzamy, jakie mamy możliwości, by zwiększyć produkcję o 50 - 80 aut i zbliżyć się do wielkości 800 aut produkowanych dziennie - poinformował.

W 2015 roku w Volkswagen Poznań wyprodukowano ponad 170,8 tys. pojazdów: przeszło 150,3 tys. aut Volkswagen Caddy i 20,4 tys. sztuk modelu Volkswagen Transporter. Poznański zakład jest jedyną fabryką na świecie, w której powstaje lekki samochód użytkowy Volkswagen Caddy.

Praca w motoryzacji

Volkswagen Poznań jest obecnie największym pracodawcą w regionie, zatrudniającym w swoich zakładach ponad 8 tys. pracowników. W ciągu dwóch lat liczba ta ma przekroczyć 10 tys. Jest to związane z uruchomieniem w październiku w Białężycach k. Wrześni nowej fabryki koncernu, w której powstawać będą egzemplarze nowej generacji modelu Volkswagen Crafter.

Roczny wolumen produkcyjny nowej fabryki wynieść ma nawet 100 tys. aut. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,3 mld zł. Docelowo w fabryce zatrudnionych zostanie ok. 3 tys. osób. Praca będzie się odbywała na trzy zmiany. Trwa rekrutacja pracowników produkcji na drugą i trzecią zmianę

W przyszłym roku Volkswagen Poznań ma zatrudniać blisko 9,5 tys. osób, z tego ponad 2 tys. w zakładzie we Wrześni. Planowane zatrudnienie w 2018 roku przekroczy 10,3 tys., ponad 2,8 tys. pracowników stanowić będzie załoga nowej fabryki.

VW zatrudnia

Dyrektor personalny poznańskiego zakładu Nassia Zdravkova poinformowała, że planowany wzrost zatrudnienia ma też dotyczyć miejsc pracy w dotychczasowych zakładach Volkswagen Poznań. Oprócz fabryki w dzielnicy Antoninek do koncernu należy zlokalizowana w dzielnicy Wilda odlewnia, oraz wybudowany w Swarzędzu zakład zabudów specjalnych.

Jak dodała, koncern nie ma żadnych problemów ze znalezieniem nowych pracowników.

- W tej chwili mamy w bazie danych kilka tysięcy kandydatów do pracy. Na każde miejsce mamy ok. czterech kandydatów - powiedziała.

Amerykanie idą do sądu z Volkswagenem. "Wiedzieli, co robią, celowo złamali prawo"

Amerykanie idą do sądu z Volkswagenem. "Wiedzieli, co robią, celowo złamali prawo"tvn24

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com