Toyota traci prymat. Volkswagen sprzedał więcej aut

Moto

vw.comVolkswagen odnotował wzrost globalnej sprzedaży o 3,8 proc.

Po czterech latach dominacji Toyota straciła tytuł największego sprzedawcy samochodów na świecie na rzecz Volkswagena. W poniedziałek japoński koncern poinformował, że w 2016 r. sprzedał 10,2 mln aut. Wynik niemieckiego producenta to 10,3 mln sztuk.

Koncern podaje, że w Europie roczna sprzedaż Toyoty i Lexusa wyniosła 928 500 samochodów, o 6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Koncern zwiększył swój udział w europejskim rynku do 4,7 procent.

Zmiana lidera

Toyota podała w poniedziałek, że globalna sprzedaż wzrosła w ubiegłym roku o 0,2 proc. Dla porównania w tym samym czasie Volkswagen odnotował wzrost o 3,8 proc. Jak zwracają uwagę media, wynik Toyoty ma związek z mniejszym zapotrzebowaniem w Stanach Zjednoczonych na flagowy dla tego rynku model Camry oraz spowolnieniem w Chinach.

Walka gigantów

W 2008 roku Toyota jako pierwszy koncern zakończyła trwający 77 lat prymat General Motors jako największego producenta samochodów na świecie. Utrzymała tę pozycję do 2011 roku. W 2012 roku Japończycy znowu zanotowali największą sprzedaż na świecie, utrzymując ją do 2015 roku.

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? Zobacz materiał wideo:

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? tvn24bis

Autor: msz/kv / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: vw.com