Moto

Przegląd prasy. ViaToll na tropie przestępców

Moto

ViaToll na tropie przestępców

System poboru opłat nie tylko zapewnia wpływy drogowcom, pomaga także fiskusowi i służbom, dlatego chcą mieć do niego dostęp on-line – informuje "Puls Biznesu".

ViaToll, czyli system elektronicznych opłat za przejazd ciężarówek po trasach GDDKiA, właśnie skończył pięć lat. Coraz częściej korzystają z niego, oprócz drogowców, również urzędnicy skarbowi, którzy sprawdzają importerów i eksporterów podejrzanych o wyłudzenia podatkowe. Z danych systemu chętnie korzystają też inne służby namierzające przestępców.

- Z wykorzystaniem danych z systemu prowadzonych jest ponad 2 tys. spraw. Zazwyczaj otrzymujemy od różnych służb i urzędów pytania dotyczące rejestracji w systemie niektórych aut (...) - mówi rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.

Kapsch Telematic Services, operator systemu ViaToll, chce nawet iść o krok dalej. Proponuje wydzielenie części danych dotyczących miejsc i poruszania się samochodów na osobny serwer, z którego informacje mogliby pobierać jedynie pracownicy służb i urzędów mający specjalne kody i autoryzacje. Nie mieliby oni jednak dostępu do systemu naliczania opłat.

Autor: gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości