Odcinek Via Carpatia za ponad 2 miliardy złotych. Jest decyzja drogowców

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/3
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę odcinka Via Carpatia w województwie podkarpackim. Chodzi o ponad 10-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica.

Jak czytamy w komunikacie GDDKiA, "oferta konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construcción o wartości 2,23 mld zł została wybrana jako najkorzystniejsza".

Jak dodano, teraz dokumenty przetargowe zostaną przesłane do kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). "Jeśli nie zostaną złożone odwołania, a kontrola uprzednia zakończy się bez uwag, niezwłocznie wezwiemy wykonawcę do przedłożenia gwarancji należytego wykonania umowy i przystąpimy do podpisania umowy" - poinformowała GDDKiA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

S19 Rzeszów - Babica

Odcinek od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy będzie realizowany w systemie "Projektuj i buduj". Oznacza to, że w ramach zadania w pierwszej kolejności zostanie ona zaprojektowana, następnie w oparciu o wykonany i zatwierdzony projekt wybudowana wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych decyzji pozwalających na użytkowanie tej trasy.

Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025.   W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie między innymi tunelu o długości około 2 kilometrów, pięciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19 oraz trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

"Dzięki budowie S19 zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy z centrum miejscowości w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 19, który powoduje znaczną uciążliwość dla mieszkańców - wypadki, hałas oraz spaliny. Nowa trasa skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego" - podkreśliła GDDKiA.

S19 Rzeszów - BabicaGDDKiA

Via Carpatia

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy jest częścią dużego zadania, jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia. Obecnie na Podkarpaciu w realizacji są ponad 54 kilometry S19, kolejne 85 kilometrów jest w przygotowaniu.   Droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała docelowo długość około 169 kilometrów.

Via Carpatia połączy północ Europy z południem. W Polsce szlak będzie miał długość ponad 700 kilometrów i będzie przebiegał przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Połączy, wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju, państwa bałtyckie z południem Europy, tworząc nowy korytarz transportowy.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock