TVN24 Biznes | Moto

Ośmiu chętnych do budowy przygranicznego odcinka Via Carpatia. Różnica wynosi miliard złotych

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych
wideo 2/5
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Dukla - Barwinek wpłynęło osiem ofert. To 18-kilometrowy fragment międzynarodowego szlaku Via Carpatia w województwie podkarpackim. Różnica między najniższą, a najwyższą ofertą przekracza 1 miliard złotych.

GDDKiA poinformowała w środę, że ośmiu wykonawców jest zainteresowanych realizacją przygranicznego odcinka trasy Via Carpatia w województwie podkarpackim. Jak przekazano, najniższą ofertę na kwotę 1 440 701 991,79 zł złożyła firma Metrostav Infrastructure. Firma Polaqua zaoferowała realizację inwestycji za 1 541 121 487,77 zł.

Oferty w przetargu złożyły również m.in. Porr oraz Budimex. Zaoferowane przez nich ceny nie przekraczają 1,7 mld zł. Najwyższą cenę zaoferowało konsorcjum firm: Banimex i Duna Aszfalt - 2 557 744 989,86 zł.

Drogowcy będą teraz oceniali złożone oferty. "Po przeprowadzeniu analizy ofert i wskazaniu najkorzystniejszej z nich, w przypadku braku odwołań, możliwe będzie podpisanie umowy" - przekazała GDDKiA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

S19 Dukla - Barwinek

Odcinek między Duklą a Barwinkiem graniczy bezpośrednio ze Słowacją. Drogowcy zwrócili uwagę, że jest to jeden z trudniejszych odcinków drogi ekspresowej S19 pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych. "Teren ten charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym w ich dnie ciekiem wodnym" - czytamy.

Inwestycja zakłada budowę odcinka drogi ekspresowej o długości 18,2 km o przekroju dwujezdniowym, dwa pasy ruchu w obu kierunkach z zatokami awaryjnymi.

W ramach zadania ma zostać wybudowany m.in. węzeł drogowy Barwinek zlokalizowany w miejscu połączenia S19 z istniejącą drogą krajową numer 19. Powstać ma również dziesięć mostów, w tym sześć wiaduktów drogowych oraz sześć przejść dla zwierząt.

Via Carpatia

Odcinek S19 Dukla - Barwinek stanowi fragment międzynarodowego szlaku Via Carpatia. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

W województwie podkarpackim Via Carpatia będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Do tej pory do ruchu oddano 75,7 km dróg, 50,5 km jest w realizacji, a 42,3 km - w przygotowaniu.

GDDKiA

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości