Przegląd prasy: Przekroczyłeś prędkość o 50 km/h? Prawo jazdy tracić mają nawet zapominalscy

Moto

Tysiące kierowców straciło prawo jazdy po zaostrzeniu przepisów

Rząd chce zlikwidować lukę w prawie, dzięki której za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h można uniknąć zatrzymania dokumentu na trzy miesiące - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Od nowego roku ma zacząć obowiązywać ustawa uszczelniająca przepisy dotyczące zasad zatrzymywania prawa jazdy.

Zmiana prawa

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, do którego dotarł "DGP", podstawą do wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h będzie informacja o tym fakcie przekazana przez policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Dziś upoważnieniem do zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące jest informacja o... zatrzymaniu dokumentu. W związku z tym kierowcy, który nie ma przy sobie prawa jazdy (niezależnie od tego, czy naprawdę zapomniał dokumentu, czy też skłamał, że nie ma go przy sobie), grożą jedynie mandat za przekroczenie prędkości, punkty karne oraz grzywna za brak dokumentu. Uniknie za to zatrzymania prawa jazdy.

Niezgodnie z Konstytucją

Na początku października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym jest niekonstytucyjne, bo nie uwzględnia np. stanu wyższej konieczności, który usprawiedliwiałby działanie kierującego.

Jednak wyrok wciąż nie został opublikowany przez Kancelarię Premiera w Dzienniku Ustaw. Jak pisaliśmy dwa tygodnie temu sąd twierdzi, że wniosek wysłał, urzędnicy zapewniają, że nic do nich nie dotarło. W efekcie - jak pisaliśmy - mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 października, w tej sprawie nic się nie zmieniło, a policja nadal wykonuje swoje czynności w oparciu o obowiązujące obecnie przepisy prawa.

Piraci drogowi

Od dnia wejścia w życie zaskarżonych przepisów do 30 września 2016 roku funkcjonariusze policji zatrzymali prawa jazdy za przekroczenie prędkości 47 tys. kierowcom. Rekordziści mieli na liczniku 120, a nawet 135 km więcej niż dopuszczalna w danym miejscu prędkość.

Zobacz materiał wideo dot. wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. zabierania prawa jazdy (wideo z 14.10.2016 r.).

Autor: msz/ / Źródło: PAP, tvn24bis.pl