Moto

Ta usługa okazała się strzałem w dziesiątkę. Masowo korzystają z niej kierowcy

Moto

[object Object]
Punkty karne dostępne w internecietvn24
wideo 2/3

Ponad 170 tysięcy kierowców sprawdziło stan swojego konta punktowego bez wychodzenia z domu. Polacy założyli w tym celu niemal 70 tysięcy nowych Profili Zaufanych. To bilans po czterech dniach od uruchomienia e-usługi "Sprawdź swoje punkty karne".

Możliwość sprawdzenia online punktów karnych to pierwszy etap programu CEPiK 2.0, który jest prowadzony przez Centralny Ośrodek Informatyki na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji. Usługa została udostępniona 24 kwietnia i od pierwszych godzin cieszyła się wielkim zainteresowaniem użytkowników. Już pierwszego dnia liczba jej wywołań przekroczyła 100 tysięcy - podało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

Punkty karne w internecie

Aby skorzystać z e-usługi, koniecznie trzeba mieć Profil Zaufany (eGO), czyli narzędzie do weryfikacji tożsamości obywatela. Profil można założyć na dwa sposoby: tradycyjny, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości.

Od uruchomienia usługi "Sprawdź swoje punkty karne" Polacy założyli blisko 70 tys. nowych Profili Zaufanych, w zdecydowanej większości z użyciem e-konta w banku.

Aby sprawdzić stan konta punktowego, należy wejść na stronę obywatel.gov.pl, na którym także panuje wzmożony ruch użytkowników. Przez pierwsze trzy dni działania usługi serwis miał 2 154 583 odsłon.

"Na popularność usługi składa się prostota i dobre doświadczenie użytkownika. Latem przyszłego roku zostaną uruchomione kolejne e-usługi w ramach Programu CEPiK 2.0, m.in.: możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach czy uprawnieniach do kierowania pojazdami" - ocenia resort cyfryzacji.

Usługa "Sprawdź swoje punkty karne" jest darmowa. Do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko Profil Zaufany, nie wymaga udostępniania żadnych danych osobowych.

Wszelkie inne strony www, które "oferują" rzekome informacje o stanie punktów karnych, w zamian za podanie jakichkolwiek danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy - podkreśla w komunikacie ministerstwo.

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości