Ford ma zwolnić 8 tysięcy pracowników, by pozyskać środki na rozwój samochodów elektrycznych

Autor:
kgo//az
Źródło:
Bloomberg, "Detroit Free Press"
Stacje ładowania samochodów elektrycznych w bloku
Stacje ładowania samochodów elektrycznych w blokuTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboStacje ładowania samochodów elektrycznych w bloku

Ford Motor Company szuka oszczędności i planuje zwolnić ponad 8 tysięcy pracowników - informuje Bloomberg. Zwolnienia mają dotyczyć głównie działu rozwijającego silniki spalinowe. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój technologii elektrycznej.

W marcu prezes Forda Jim Farley podzielił produkcję motoryzacyjną firmy na dwa odrębne projekty biznesowe: "Model e", produkujący pojazdy elektryczne, oraz "Ford Blue", zajmujący się silnikami spalinowymi. Jak donosi Bloomberg, drugi z segmentów ma paść niedługo ofiarą zmiany polityki przedsiębiorstwa.

Pierwsi pracownicy mają otrzymać wypowiedzenia jeszcze tego lata, cały proces zwolnień zostanie rozłożony na etapy - podaje Bloomberg, powołując się na wewnętrzne źródła. Zwolnienia dotkną amerykańskich pracowników Forda - w Stanach Zjednoczonych firma zatrudnia ponad 31 tysięcy osób. Plan miał jeszcze nie zostać jednak zatwierdzony i może ulec zmianom.

W rozmowie z Bloombergiem rzecznik Ford Motor Company, Mark Truby, nie odniósł się wprost do pogłosek o zwolnieniach, jednak przyznał, że firma zamierza skupić się na przekształceniu pozwalającym wykorzystać wzrosty w segmencie pojazdów elektrycznych. - Wyznaczyliśmy jasne cele, aby obniżyć koszty i zapewnić, że jesteśmy w pełni konkurencyjni wobec najlepszych w branży - zaznaczył.

Cel: dwa miliony elektryków do 2026 roku

Według nieoficjalnych informacji redukcja etatów ma umożliwić firmie zdobycie dodatkowych środków, które zostaną przeznaczone na rozwój pojazdów elektrycznych. Kilka miesięcy temu władze Forda zwiększyły wydatki na produkcję samochodów napędzanych energią elektryczną z 30 do 50 miliardów - taka suma ma zostać wpompowana w ten sektor do 2026 roku.

Dzięki dodatkowym środkom Ford do 2023 roku ma wypuścić na rynek 600 tysięcy samochodów napędzanych energią elektryczną. Do 2026 roku z fabryk amerykańskiego producenta mają wyjechać 2 miliony takich pojazdów. W zeszłym roku Ford sprzedał nieco ponad 27 tysięcy elektrycznych aut, więc aby firma zrealizowała wyznaczone cele, rozwój w tym sektorze musi znacznie przyspieszyć.

Główny rynkowy konkurent Forda, General Motors, do 2025 roku zainwestuje w elektryki 35 milionów dolarów. Wytyczony przez władze przedsiębiorstwa cel to sprzedaż miliona takich samochodów do tego samego roku.

ZOBACZ TEŻ: Podatek od starszych samochodów. "Dobrze, że rząd wreszcie wziął się za ten problem"

Autor:kgo//az

Źródło: Bloomberg, "Detroit Free Press"

Źródło zdjęcia głównego: OVKNHR / Shutterstock

Pozostałe wiadomości