Tak ma wyglądać elektryczne auto z Polski. "Za pięć lat jego cena zrówna się ze spalinowym"

UsrusUrsus zaprezentował w Hanowerze prototyp elektrycznego pojazdu

Przedsiębiorstwa Cegielski-Poznań oraz Ursus zawarły w Hanowerze porozumienie dotyczące współpracy przy opracowywaniu dostawczego samochodu elektrycznego o masie do 3,5 tony. Cegielski ma opracować i wdrożyć innowacyjny napęd elektryczny, a Ursus zaprojektować i wyprodukować pojazd. Jego prototyp zaprezentowano podczas targów w Niemczech.

Samochód o nazwie ELVI, zaprezentowany w Hanowerze, ma mieć dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony. Pomieści trzy osoby, a jego ładowność to 1100 kilogramów.

Szybkie ładowanie

Zasięg na jednym ładowaniu baterii to około 150 km, a prędkość maksymalna wynosi 100 km/h. Co ważne, baterie litowo jonowe oferują możliwość szybkiego doładowania do 90 procent pojemności w czasie zaledwie 15 minut.

Wysokość pojazdu wynosi około dwa metry, czyli tyle, aby mógł on bez problemu wjechać na parking podziemny, znajdujący się na przykład w centrum handlowym.

Jeśli chodzi o silnik, to w grę wchodzą dwie opcje. Pierwsza zakłada umiejscowienie silnika centralnie. W takim przypadku będzie on dysponował mocą 60-70 kW (około 100 KM). Natomiast drugie rozwiązanie polega na rozłożeniu mocy na dwa silniki, każdy o mocy 35 kW. Pojazd ma być produkowany w Lublinie. Nie wiadomo jednak, kiedy ruszy produkcja. Na razie Ursus skupia się nad pracami nad prototypem.

ELVI ma mieć dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tonyUrsus

Zachęty dla kupujących

Uroczystość podpisania umowy między Cegielskim a Ursusem odbyła się przy udziale wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Budowa pojazdów o napędzie elektrycznym jest wpisana w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz plan rozwoju elektromobilności. Zakłada on m.in., że do 2025 roku po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych przez transport. Jak poinformowało w poniedziałek ministerstwo energii na Twitterze "za pięć lat cena samochodu elektrycznego zrówna się ze spalinowym". Resort dodał też, że planuje zachęty dla nabywców samochodów elektrycznych.

Projekt Ursusa to nie jedyny pomysł na elektryczne auto z Polski:

Elektryczne auto z polskim "sercem"
Elektryczne auto z polskim "sercem"TVN Turbo

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Usrus

Pozostałe wiadomości