TVN24 Biznes | Moto

Nowe wyposażenie aut od przyszłego roku. "Duży krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Fotoradary z rekordami
Fotoradary z rekordamiTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboFotoradary z rekordami

Inteligentny asystent prędkości będzie montowany we wszystkich nowych typach pojazdów w Unii Europejskiej od 2022 roku - poinformowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zdaniem dyrektora wykonawczego Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu Antonio Avenoso "to duży krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego".

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego powołała się na informacje Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), która podała, że kraje członkowskie UE zatwierdziły normy techniczne dotyczące inteligentnego asystenta prędkości (ISA). Jak wskazano, otwiera to drogę do zainstalowania tej technologii we wszystkich nowych modelach pojazdów sprzedawanych w Unii Europejskiej od przyszłego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany w wyposażeniu samochodów

Wymagania pozwalają na zamontowanie kilku różnych rodzajów systemów ISA. Zgodnie z prawem, każdy rodzaj systemu musi być przewidywalny i umożliwiać kierowcy wyłączenie systemu na czas trwania bieżącej podróży. Najbardziej podstawowy z dozwolonych systemów obejmuje jedynie ostrzeżenie dźwiękowe, które rozpoczyna się kilka chwil po przekroczeniu przez pojazd dozwolonej prędkości i rozbrzmiewa przez maksymalnie pięć sekund.

"Ponad 20 lat po tym, jak po raz pierwszy przetestowano tę technologię, wspaniale jest widzieć, że inteligentny asystent prędkości w końcu pojawi się we wszystkich nowych pojazdach w UE. To duży krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego" - stwierdził, cytowany w komunikacie, dyrektor wykonawczy ETSC Antonio Avenoso.

Projekt wymagań stwierdza, że producenci samochodów będą musieli raportować zbiorcze, anonimowe dane na temat tego, jak systemy ISA są używane i czy są wyłączane przez kierowców. "Dwa lata po wejściu w życie przepisów powinno być możliwe sprawdzenie, w oparciu o rzeczywiste dane, które systemy są najbardziej skuteczne. Ma być to dobrą okazją do wyciągnięcia wniosków i skutecznego zareagowania w celu udoskonalenia technologii w przyszłości" - zaznaczyła ETSC.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości