Powstanie kolejny odcinek Via Carpatia. Podpisano umowę

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Andrzej Adamczyk o Via Carpatia: jesteśmy na ostatniej prostej realizacji tej inwestycji
Andrzej Adamczyk o Via Carpatia: jesteśmy na ostatniej prostej realizacji tej inwestycjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Andrzej Adamczyk o Via Carpatia: jesteśmy na ostatniej prostej realizacji tej inwestycji

Jest umowa na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Iskrzynia - Miejsce Piastowe w województwie podkarpackim. To fragment międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Wartość umowy podpisanej w poniedziałek z wykonawcą przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekracza 365 milionów złotych. Odcinek ma być oddany do ruchu w 2025 roku.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm  Aldesa Construcciones Polska (lider) i Aldesa Construcciones (partner).

S19 Iskrzynia - Miejsce Piastowe

W ramach inwestycji ma zostać wybudowany nowy, ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, wraz z pasem awaryjnym. Powstaną dwa węzły drogowe: Iskrzynia i Miejsce Piastowe. "Węzeł Iskrzynia połączy drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 i drogą powiatową nr 1973R, natomiast węzeł Miejsce Piastowe stanowić będzie połączenie z drogą krajową nr 28" - wskazała GDDKiA.

Drogowcy poinformowali, że wykonawca na projekt i roboty budowlane, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, będzie miał 36 miesięcy. Jednocześnie należy pamiętać, że do etapu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych. Ponadto wymogiem GDDKiA jest złożenie wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w terminie 10 miesięcy od podpisania umowy. W terminie 23 miesięcy wymagane jest zaś wykonanie robót i materiałów o wartości nie mniejszej niż 15 proc. zaakceptowanej kwoty kontraktowej.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na połowę 2025 roku.

GDDKiA

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

"Budowa szlaku Via Carpatia realizowana jest dynamicznie, czego dowodem jest dziś podpisana umowa na kolejne zadanie w ramach trasy między Rzeszowem a granicą ze Słowacją. Droga ta otworzy województwo podkarpackie i polsko-słowackie pogranicze na nowe możliwości komunikacyjne, transportowe i tym samym poszerzy potencjał gospodarczy regionu. Zwiększy również bezpieczeństwo w ruchu drogowym" — powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

GDDKiA podała, że obecnie na Podkarpaciu w realizacji jest dziewięć odcinków drogi ekspresowej S19 o łącznej długości 84,5 km. Cztery odcinki, o długości 54,1 km, są w przygotowaniu. Kierowcy mogą już korzystać z 30,2 km nowej drogi, od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości