TVN24 Biznes | Moto

Auto niezdolne do jazdy a obowiązek opłacenia OC. Jest orzeczenie TSUE

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Oszustwa w ogłoszeniach samochodowych
Oszustwa w ogłoszeniach samochodowychTVN Turbo
wideo 2/8
TVN TurboOszustwa w ogłoszeniach samochodowych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że pojazd zarejestrowany w jednym z krajów Unii Europejskiej musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Taka konieczność występuje także, gdy auto jest niezdolne do jazdy ze względu na stan techniczny.

Sprawa, w której orzekał TSUE, dotyczyła powiatu ostrowskiego (woj. wielkopolskie). 7 lutego 2018 roku ta jednostka samorządu terytorialnego stała się właścicielem zarejestrowanego w Polsce pojazdu mechanicznego na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego o przepadku tego auta.

Ubezpieczenie

Po doręczeniu orzeczenia w dniu 20 kwietnia 2018 roku powiat ubezpieczył pojazd począwszy od kolejnego dnia pracy urzędu, czyli od poniedziałku 23 kwietnia 2018 roku.

Zważywszy na zły stan techniczny pojazdu, powiat postanowił przekazać go do kasacji. Zgodnie z treścią zaświadczenia wydanego przez stację demontażu wyrejestrowanie samochodu nastąpiło w dniu 22 czerwca 2018 roku.

10 lipca 2018 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałożył na powiat grzywnę w kwocie 4200 zł za niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu w okresie od 7 lutego do 22 kwietnia 2018 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wyrok TSUE

Powiat zwrócił się do sądu o stwierdzenie, że w spornym okresie nie ciążył na nim obowiązek ubezpieczenia pojazdu. Sąd ten z kolei skierował pytanie do TSUE.

"Zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe, w sytuacji gdy dany pojazd jest zarejestrowany w państwie członkowskim i nie został w należyty sposób wycofany z ruchu" - czytamy w wyroku TSUE z czwartku.

"Obowiązek taki nie może zostać wyłączony jedynie ze względu na okoliczność, że zarejestrowany pojazd jest w danej chwili niezdolny do jazdy ze względu na swój stan techniczny" - orzekł Trybunał.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości