Moto

Uber i Volvo łączą siły. Razem zbudują autonomiczny samochód

Moto

VolvoWartość projektu szacuje się na 300 mln dolarów

Już niedługo, gdy zamówimy przejazd Uberem, może po nas podjechać auto bez kierowcy. Amerykańska firma pośrednicząca w przewozie osób i szwedzki koncern samochodowy będą pracowały nad autonomicznym samochodem, który powstanie na bazie modelu Volvo XC90. Pierwsze testy mają odbyć się jeszcze w tym miesiącu w amerykańskim Pittsburgu. 

Wartość projektu szacuje się na 300 mln dolarów, obie spółki mają podzielić się kosztami. Zgodnie z transakcją Volvo do końca roku przekaże Uberowi 100 samochodów.

Celem wspólnego projektu jest powstanie bazowego samochodu, który później obie firmy będą rozwijały niezależnie od siebie.

Technologiczna rewolucja

Nowy pojazd będzie bazował na architekturze SPA (Scalable Product Architecture). Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji na świecie i jest wykorzystywana przez Volvo do tworzenia najwyżej klasy modeli serii 90: XC90, S90 i V90.

- Volvo jest jedną z najbardziej progresywnych i nowoczesnych marek samochodowych świata. To lider w dziedzinie bezpieczeństwa czynnego i systemach jazdy autonomicznej. Volvo to także producent, którego wiarygodność w dziedzinie bezpieczeństwa jest niezrównana. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że naszym partnerem jest Uber. Współpraca pomiędzy naszymi firmami sprawia, że znajdujemy się w centrum technologicznej rewolucji w przemyśle motoryzacyjnym. – powiedział Hakan Samuelsson, prezydent Volvo Cars.

Swojego zadowolenia z nawiązanej współpracy nie krył też prezes Ubera Travis Kalanick. - Ponad milion ludzi ginie w wypadkach samochodowych każdego roku na świecie. Tym tragediom może zapobiec technologia autonomicznych pojazdów - podkreślił.

- Nie jesteśmy jednak w stanie zrobić tego sami, stąd też inicjatywa partnerstwa z tak legendarną marką, jaką jest Volvo. Volvo jest liderem w rozwoju systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Łącząc możliwości Volvo i Ubera szybciej sprawimy, aby przyszłość stała się teraźniejszością - dodał.

Nad budową autonomicznych pojazdów pracują największe koncerny samochodowe na świecie, m.in. Ford, Fiat, Toyota, Audi, Mercedes, Nissan, Renault, Tesla, a także giganci z branży IT jak Apple i Google.

Autor: tol/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Volvo

Pozostałe wiadomości