Potężny sojusz japońskich gigantów. Chcą zdobyć rynek samochodów elektrycznych

Moto

Europa stawia na samochody elektryczne. W Polsce jest "problem jajka i kury"tvn24bis
wideo 2/5

Japońskie koncerny motoryzacyjne Toyota i Mazda stworzyły sojusz kapitałowy, którego zadaniem będzie m.in. wspieranie rozwoju samochodów elektrycznych. Firmy współpracowały już wcześniej nad rozwojem technologii autonomicznej jazdy.

"Dzisiejsze porozumienie jest świadectwem rezultatów jakie osiągnęliśmy podczas dwóch lat wspólnych i przemyślanych dyskusji między dwiema firmami i jest też kamieniem milowym na drodze do wzmocnienia naszego partnerstwa w sposób zrównoważony" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Mazdę.

Jedna spółka

Toyota i Mazda ustaliły, że utworzą spółkę joint venture, której zadaniem będzie produkcja samochodów w Stanach Zjednoczonych. Firmy mają też wspólnie rozwijać projekty samochodów elektrycznych, systemów komunikacji i bezpieczeństwa.

Jak podkreśla Mazda, mimo ogłoszenia sojuszu kapitałowego obie firmy zachowają niezależność i równość. Wejdą też w posiadanie równych pakietów swoich udziałów.

Toyota chce wejść na rynek samochodów elektrycznych do 2020 roku. Natomiast Mazda planuje sprzedaż swoich pierwszych aut tego typu w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku. Współpraca tych dwóch koncernów ma właśnie dotyczyć rynku amerykańskiego, gdzie miałaby powstać duża fabryka zdolna produkować do 300 tys. samochodów - zapowiadała wcześniej w piątek agencja prasowa Kyodo.

Wcześniej

W 2015 roku Toyota i Mazda ogłosiły, że będą współpracować nad rozwojem technologii autonomicznej jazdy.

Toyota poinformowała jednocześnie, że jej zysk netto w okresie od kwietnia do czerwca wzrósł o 11 proc. do poziomu 5,5 mld dolarów. W tym czasie sprzedała 2,59 mln samochodów na całym świecie. Firma prognozuje, że w roku fiskalnym sprzeda 10,25 mln sztuk.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe