Tesla planuje fabrykę w Chinach. Pół miliona aut rocznie

Moto

Kim jest Elon Musk?TVN24 BiS
wideo 2/6

Pół miliona samochodów rocznie - tyle mają wynosić moce produkcyjne nowej fabryki koncernu motoryzacyjnego Tesla, który planuje budowę zakładu w Chinach.

Jak podaje Bloomberg Tesla osiągnęła wstępne porozumienie z lokalnymi podmiotami w Szanghaju, które ma dotyczyć budowy fabryki samochodów w Chinach. Trzeba pamiętać, że jest to wstępne porozumienie, które nie zobowiązało jeszcze żadnej ze stron do zawarcia umowy.

Fabryka w Chinach

Budowa zakładu mającego produkować rocznie nawet 500 tysięcy aut ma ruszyć wkrótce po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Produkowane w Chinach auta mają trafiać głównie na tamtejszy rynek. W ten sposób władze Tesli chcą nie tylko zaoszczędzić na kosztach transportu, ale również ominąć wysoki podatek importowy, który obecnie znacznie obniża cenową atrakcyjność samochodów elektrycznych tej marki w Chinach. Bloomberg zwraca też uwagę na to, że temat budowy własnej fabryki jest dla Tesli coraz pilniejszy także z powodu wojny handlowej między USA a Chinami, w efekcie której cła na importowane do Państwa Środka samochody mają być jeszcze wyższe.

Kolejna w Europie

Koncern Tesla posiada własną fabrykę samochodów w Fremont w Kalifornii, gdzie w pierwszej połowie tego roku powstało około 88 tys. aut. Tesla posiada też gigantyczną fabrykę akumulatorów w stanie Nevada. W planach firmy jest też otworzenie fabryki samochodów w Europie.

Autor: msz / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock