"Gigafabryka" Tesli w Europie. Musk podał lokalizację

Moto

Ekspert o samochodach elektrycznychTVN24 BiS
wideo 2/4

Europejska ekspansja Tesli rozpocznie się w Berlinie. Budowę nowej fabryki w stolicy Niemiec zapowiedział założyciel i dyrektor generalny firmy Elon Musk.

- Wszyscy wiedzą, że niemieccy inżynierowie są znakomici i jest to jeden z powodów ulokowania naszej europejskiej gigafabryki w Niemczech - powiedział, cytowany przez BBC, Musk.

Jak dodał, obiekt będzie zlokalizowany niedaleko nowego berlińskiego lotniska.

Później na Twitterze Musk wyjaśnił, co będzie produkowane w nowym zakładzie. "Baterie, układy napędowe i pojazdy, zaczynając od Modelu Y" - wyjaśnił Musk. Berlin ma być także centrum inżynieryjnym Tesli na Europę.

Firma wcześniej zapowiadała, że produkcja w europejskiej fabryce ma rozpocząć się w 2021 r. Pracę znajdzie tam około 10 tys. osób.

- To kamień milowy na drodze do poszerzania naszych kompetencji w dziedzinie budowy baterii i elektromobilności. To także dowód na to, że Niemcy są atrakcyjnym miejscem dla przemysłu motoryzacyjnego - chwalił w środę decyzję Muska minister gospodarki RFN Peter Altmaier.

Rynek "elektryków"

Tesla działa na coraz bardziej konkurencyjnym rynku samochodów elektrycznych. Jak czytamy na BBC, w 2021 roku liczba pojazdów elektrycznych w Europie się potroi, a największe fabryki będą zlokalizowane w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech. Do 2023 r. w Europie ma działać 16 zakładów produkujących baterie do samochodów.

W Szanghaju powstaje inna gigafrabyka Tesli, której budowa ma w sumie kosztować 2 miliardy dolarów. W chińskim zakładzie ma powstawać około ćwierć miliona pojazdów rocznie - głównie Modele 3 i Y, których pierwsze egzemplarze zjechały z taśmy w ostatnich tygodniach.

Tesla jeszcze nigdy nie wygenerowała w ciągu roku zysku, choć w dwóch ostatnich kwartałach 2018 roku pokazała pozytywne wyniki. Według Bloomberga wartość firmy wyceniana jest na 63 miliardy dolarów.

Według brytyjskiej firmy analitycznej JATO w pierwszej połowie 2019 roku zarejestrowano w Europie 173 tysiące nowych samochodów elektrycznych (+84 proc. rdr). Wśród najpopularniejszych nowych elektryków znalazły się Model 3 Tesli (37 tys. sztuk), Renault Zoe (niecałe 25 tys.) oraz Nissan Leaf (16 tys.).

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock