Nietypowe tablice na polskich drogach. "Kierowcy nie mają prawa się tego bać"

[object Object]
Nietypowe żółte tablice na polskich drogach. "Kierowcy nie mają się prawa tego bać"TVN Turbo
wideo 2/5

"Zgnilec amerykański pszczół - obszar zapowietrzony" - tablice z taką informacją w ostatnim czasie pojawiły się na drogach w województwie mazowieckim. Jak wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, mają one znaczenie przede wszystkim dla pszczelarzy. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

- (Tablice) są informacją przede wszystkim dla hodowców (pszczół), natomiast hodowca też może być kierowcą - tłumaczyła w rozmowie z TVN Turbo Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału GDDKiA.

- Jest to żółte oznakowanie, czyli oznakowanie tymczasowe, informacyjne - dodała.

Zgnilec amerykański

Tablice na drogach to efekt rozporządzenia wojewody mazowieckiego z 31 lipca tego roku. Czytamy w nim, że oznakowanie powinno "mieć wymiary umożliwiające ich odczytanie z odległości 100 metrów". Ponadto tablice i napisy powinny być "oznakowane w sposób trwały, niepodlegający działaniu czynników atmosferycznych".

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

Zgnilec amerykański dotyczy tylko pszczół. Choroba pojawia się od wiosny do jesieni, najczęściej w lipcu i sierpniu. Bakterie zgnilca przenoszą się do ula przez miód, wosk, sprzęt pszczelarski, a nawet przez ubranie pszczelarza.

W tym przypadku ostrzeżenie dotyczy powiatów pruszkowskiego, warszawskiego i grodziskiego, gdzie wykryto ognisko skażenia. Hodowcy szacują, że niebezpiecznie dla owadów jest w promieniu do 10 kilometrów od tego miejsca.

- Tablice, które są przy drogach, ostrzegają pszczelarzy że na ten teren nie można wwozić ani wywozić rodzin pszczelich, bo to jest choroba bardzo zakaźna - wyjaśniał Marek Boroski, prezes Mazowieckiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.

- Kierowcy nie mają prawa się tym przejmować i tego bać, tylko mają się bać pszczelarze - podkreślił.

To nie jest pierwszy raz, kiedy tablice z napisem "Zgnilec amerykański pszczół - obszar zapowietrzony" pojawiły się na polskich drogach. Wcześniej w tym roku ustawiono je między innymi w kilku miejscach Krakowa.

Autor: mb / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo

Pozostałe wiadomości