Nowe silniki Diesla zbyt drogie. Szwedzki gigant zmienia plany

Moto

Elektryczne auto z polskim "sercem"TVN Turbo
wideo 2/5

Koncern motoryzacyjny Volvo nie będzie już pracować nad nowymi silnikami Diesla - zapowiedział prezes firmy Hakan Samuelsson w wywiadzie opublikowanym w środę przez niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Decyzja ma charakter ekonomiczny.

W opinii Samuelssona redukcja emisji tlenków azotu w silnikach Diesla staje się zbyt droga. - Z dzisiejszej perspektywy (można powiedzieć, że - red.) nie będziemy opracowywać nowych generacji silników Diesla - mówił prezes Volvo.

Doprecyzował jednak, że stosowane obecnie jednostki napędowe tego typu będą rozwijane, aby spełnić przyszłe standardy emisji spalin. Zaprezentowane w 2013 roku silniki Diesla Volvo mają być produkowane do około 2023 roku.

Nowy samochód

W zamian szwedzka marka ma skoncentrować się na napędach hybrydowych i elektrycznych. Pierwszy w pełni elektryczny samochód firmy ma się pojawić na rynku w 2019 roku. - Dostrzegliśmy, że Tesla zaoferowała samochód, po który ludzie ustawiają się w kolejce. W tym obszarze powinno się znaleźć miejsce dla nas z (samochodem - red.) o wysokiej jakości i atrakcyjnym wyglądzie - tłumaczył Samuelsson. Wcześniej prezes Volvo zwracał uwagę, że rosnące wymogi w sprawie emisji spalin powodują, iż na pewnym etapie ceny samochodów z silnikami Diesla będą na tyle wysokie, że ciekawą alternatywą dla nich staną się hybrydy typu plug-in.

Zakazy dla aut

Jak podaje agencja Reutera, samochody z silnikami Diesla to nadal połowa rejestrowanych w Europie aut. Samo Volvo sprzedaje na tym rynku 90 procent sztuk modelu XC90 z tego typu jednostkami napędowymi.

W ostatnich miesiącach pojawiły się jednak pomysły na pozbycie się spalinowych aut z ulic miast. W Niemczech zaproponowano na przykład, by od 2030 roku przestać rejestrować samochody z silnikami benzynowymi i Diesla.

Tymczasem władze Stuttgartu będą mogły od 2018 roku zakazać pojazdom z silnikiem Diesla niespełniającym najwyższych norm emisji spalin wjazdu do śródmieścia. Zakaz ma obowiązywać w przypadku smogu.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe