Szwajcaria wydała zakaz dla Porsche Cayenne

Moto

Jak zmierzyć poziom spalin w aucie? TVN Turbo
wideo 2/4

Szwajcarski federalny urząd drogowy FEDRO wydał czasowy zakaz rejestracji samochodów Porsche Cayenne z silnikiem Diesla 3.0. Decyzja została ogłoszona po tym, jak w ubiegłym miesiącu niemieckie ministerstwo transportu wydało zakaz dopuszczania do ruchu tych samochodów i wezwało tysiące aut do serwisu.

Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt pod koniec ubiegłego miesiąca poinformował, że program zainstalowany w autach Porsche Cayenne z silnikami Diesla 3,0 TDI pozwalał na zaniżanie wyników podczas testów spalinowych. Oprogramowanie sygnalizowało, że samochód jest testowany i włączało automatycznie dodatkowy system obniżający emisję spalin.

Zakaz rejestracji

FEDRO wydał zakaz powołując się na konieczność "ochrony środowiska". Decyzja dotyczy wyłącznie modeli, które miałyby być zarejestrowane w Szwajcarii po raz pierwszy. Auta, które już są zarejestrowane, mogą natomiast jeździć po szwajcarskich drogach.

"Samochody, których dotyczy manipulacja, będą dopuszczone do rejestracji w Szwajcarii, kiedy spełnią wymagania zgodne z przepisami" - podał urząd w piątkowym ogłoszeniu.

Auta Porsche Cayenne z silnikiem Diesla 3,0 TDI powinny spełniać normę Euro 6.

Porsche należy do koncernu Volkswagen. W następstwie dochodzenia amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla.

Autor: MS / Źródło: dw.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock