Polacy chcą od Volkswagena ponad 100 milionów złotych

[object Object]
Szef Volkswagena przepraszaTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/5

Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG poinformowało, że kwota roszczeń w Polsce wobec Volkswagena przekroczyła 100 milionów złotych, a odszkodowania domaga się 3,2 tysiąca osób.

Koncern Volkswagen Group stosował w samochodach VW, Audi, Seat i Skoda, produkowanych po 2008 r. oprogramowanie, które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji spalin. VW zawarł w tej sprawie ugodę z władzami USA i tamtejszymi właścicielami diesli, zobowiązując się do wypłacenia im odszkodowań.

Odszkodowań chcą również polscy właściciele aut z niemieckiego koncernu. Prezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG Jędrzej Chmielewski wyliczył, że ubiega się o nie ponad 3,2 tys. osób. Każda domaga się po ok. 30 tys. zł. - Do Stowarzyszenia zgłosiło się dotąd ok. 10 tys. osób, ale po weryfikacji została jedna trzecia - powiedział Chmielewski. Jego zdaniem w Polsce jest ok. 200 tys. aut, które sprzedano z wadliwym oprogramowaniem. Stowarzyszenie w ubiegłym roku złożyło pozew zbiorowy przeciw VW Polska w sądzie okręgowym w Warszawie. Izabela Czarnecka z biura prasowego Volkswagena Polska powiedziała, że "Volkswagen Group Polska nie komentuje działań Stowarzyszenia".

Postępowanie UOKiK

Postępowanie wobec Volkswagen Group Polska ws. manipulowania emisjami spalin prowadzi także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firmie grozi kara sięgająca 10 proc. obrotów firmy.

Również w niemieckich sądach toczą się przeciw Volkswagenowi setki postępowań cywilnych, wytoczonych przez indywidualnych użytkowników.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości