TVN24 Biznes | Moto

Co się dzieje z cenami paliw? Najnowsze prognozy

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Urząd sprawdził jakość paliw w Polsce
TVN24Urząd sprawdził jakość paliw w Polsce

W najbliższych dniach krajowi producenci paliw zmienią swoje cenniki hurtowe, ale skala zmian nie będzie duża - prognozują analitycy e-petrol. Z kolei eksperci z BM Reflex zwrócili uwagę, że ostatnie podwyżki w hurcie powinny zatrzymać spadek cen na stacjach.

Jak wskazał portal e-petrol, na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł bardzo niewielką korektę średnich cen paliw.

Na rynku paliw

Dodano, że "w połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 4,37 zł/l, co oznacza, że cena spadła o 2 gr. "Kierowcy silników wysokoprężnych również mogli zauważyć obniżkę, która średnio wyniosła grosz na stacjach - przeciętnie za litr diesla trzeba było zapłacić 4,28 zł". W przypadku cen autogazu od kilku tygodni widać tendencję zwyżkową, ale w ostatnim tygodniu tankujący LPG płacili za paliwo do swoich aut tyle, co przed tygodniem - średnio 2,09 zł za litr" - napisano w komentarzu.

Z prognozy analityków e-petrol na nadchodzący tydzień wynika, że litr benzyny 95-oktanowej na stacji ma kosztować średnio 4,28-4,39 zł za litr. Za diesla trzeba będzie płacić 4,22-4,33 zł/l, a cena LPG powinna utrzymywać się w przedziale 2,07-2,13 zł.

Prognozy cen paliw - 16-22 listopadae-petrol.pl

W ocenie BM Reflex drugi tydzień listopada przyniósł dalszy spadek cen na stacjach paliw, a "ostatnie podwyżki cen paliw w hurcie powinny zatrzymać dalszy spadek cen na stacjach".

"Średnie ceny kształtują się następująco: benzyna bezołowiowa 95 - 4,40 zł/l, co oznacza spadek w skali tygodnia o 4 gr/l, benzyna bezołowiowa 98 - 4,72 zł/l, spadek o 3 gr/l, olej napędowy - 4,30 zł/l, spadek o 3 gr/l, autogaz - 2,10 zł/l, spadek o 1 gr/l" - wynika z analizy.

Ponadto eksperci podkreślili, że w dalszym ciągu najwyższe ceny benzyn występują w województwie kujawsko-pomorskim i opolskim (cena benzyny bezołowiowej 95 to średnio 4,47 zł/l). Z kolei olej napędowy wciąż najdroższy pozostaje w województwie mazowieckim (średnio 4,37 zł/l), a autogaz - w województwie mazowieckim i zachodniopomorskim (średnio 2,14 zł).

"Najniższe ceny notujemy w przypadku benzyn w województwie łódzkim i lubuskim - 4,31-4,32 zł/l, oleju napędowego w województwie lubuskim - 4,19 zł, a autogazu w województwach śląskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim - 2,05-2,07 zł/l" - wskazał BM Reflex.

"Zgodnie z prognozami amerykańskiego (departamentu energii - red.) EIA (Energy Information Administration - red.) do końca roku ceny ropy naftowej Brent powinny pozostać na średnim poziomie około 40 USD/bbl. W przyszłym roku EIA oczekuje wzrostu tych cen do 47 USD/bbl wraz z poprawa popytowej strony rynku i dalszą redukcję nadwyżki zapasów ropy naftowej" - napisano w komentarzu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości