TVN24 Biznes | Moto

Stacje ładowania samochodów. Mapa lokalizacji w Łodzi

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
red
Źródło:
TVN24 Biznes
Wzrost rejestracji aut elektrycznych w PolsceTVN Turbo
wideo 2/8
TVN TurboWzrost rejestracji aut elektrycznych w Polsce

Stacje ładowania samochodów elektrycznych są coraz dostępniejsze na terenie Łodzi. Miasto liczy, że dzięki rozwinięciu ogólnodostępnej infrastruktury zachęci kierowców do przesiadki z aut spalinowych. Na obecnym etapie w Łodzi ma powstać 205 punktów ładowania dostosowanych do nowszych i starszych typów pojazdów. Sprawdź, gdzie możesz naładować w Łodzi swój elektryczny samochód.

Stacje ładowania w Łodzi

Władze Łodzi, podobnie jak innych dużych miast w Polsce, inwestują w elektromobilność. Oprócz zakupu elektrycznych autobusów oraz samochodów dla pracowników miejskich urzędów szczególnie szybko rozwijana jest sieć ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. 

Plan tworzonej infrastruktury powstał po konsultacjach z mieszkańcami miasta. Zgodnie z nim w Łodzi już działa lub znajduje się w budowie łącznie 29 stacji ładowania samochodów elektrycznych, które zapewnią w sumie 205 punktów ładowania. Powstają one zarówno w centrum miasta, jak też poza nim w miejscach popularnych wśród mieszkańców, m.in. w okolicy Ogrodu Botanicznego czy aquaparku Fala.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Władze miasta nie tylko wyznaczyły lokalizację ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych, ale też wprowadziły usprawnienia sprzyjające rozwojowi elektrycznego transportu w mieście. Dzięki temu firma instalująca i utrzymująca stacje będzie płaciła jedynie symboliczne opłaty za dzierżawę terenu od miasta, zaś właściciele elektrycznych samochodów będą mogli bez przeszkód jeździć nimi po buspasach. 

Łódź – punkty ładowania samochodów

Na łódzkich stacjach ładowania samochodów elektrycznych oferowanych jest najczęściej od 2 do 9 punktów ładowania. Nie zabraknie jednak również miejsc, w których jednocześnie będzie mogło być ładowanych aż kilkanaście pojazdów. Stacje takie jak przy ul. Targowej, gdzie znajdzie się 17 punktów, czy ul. Woronicza  z 18 punktami ładowania, będą prawdopodobnie jednymi z największych tego typu stacji w Polsce. 

Większość łódzkich punktów ładowania samochodów elektrycznych oferuje średnią moc min. 22kW. Powstają jednocześnie również punkty o dużej mocy wykorzystujące prąd stały, w których naładowanie samochodowych baterii do pełna trwa jedynie ok. 30 minut.  

Najczęściej spotykanymi złączami na łódzkich stacjach ładowania samochodów elektrycznych są Type 2 oraz CHAdeMO.

Stacje ładowania w Łodzi - mapa

Sprawdź, gdzie w Łodzi naładujesz swój elektryczny samochód. Poniżej mapa punktów ładowania przygotowana przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych powstałe z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA):

Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock