TVN24 Biznes | Moto

"Sprawdź uprawnienia kierowcy". Policja o prawach jazdy

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)Ministerstwo Cyfryzacji
wideo 2/4
Ministerstwo CyfryzacjiBez prawa jazdy w samochodzie od grudnia - komunikat MC

Już niedługo nie będzie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Od 5 grudnia zaczną obowiązywać nowe przepisy, które znoszą ten obowiązek. Już teraz można w rządowym systemie sprawdzić ważne informacje dotyczące prawa jazdy.

"Zmiany, jakie już niebawem wejdą w życie, wprowadza ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517). Od 5 grudnia br. blankiet prawa jazdy nie będzie więc wymagany podczas policyjnej kontroli, natomiast dane kierowcy będą przez Policję sprawdzane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców" - wyjaśniło na swojej stronie Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Służby zachęcają wszystkich kierowców, by już dziś sprawdzili swoje dane w systemie informatycznym na stronie rządowej gov.pl.

MOŻNA TO ZROBIĆ TUTAJ >>>

Wystarczy wpisać imię i nazwisko, a także serię i numer blankietu z prawa jazdy lub serię i numer druku z pozwolenia na kierowanie tramwajem.

W ten sposób można sprawdzić, jakie uprawnienia do kierowania pojazdami są na dokumencie wraz z ich terminem ważności oraz stan dokumentu - na przykład, czy nie został zatrzymany. Usługa jest bezpłatna.

Nowe przepisy

Od 5 grudnia w aplikacji mObywatel znajdzie się ponadto mPrawo Jazdy, które będzie zawierało dane z tradycyjnego dokumentu.

Plusy i minusy nowych przepisów >>>

Ministerstwo Cyfryzacji wskazało, że cyfrowe prawo jazdy to kolejna funkcja, która pojawi się w aplikacji mObywatel. Obecnie działa już m.in. mTożsamość, czyli wykaz danych z dowodu osobistego. "Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie" - napisano w komunikacie MC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości