Różowe i bardzo szerokie, czyli specjalne miejsca do parkowania dla kobiet

Moto

Parkingi tylko dla kobiet

W chińskim mieście Hangzhou pojawiły się specjalne miejsca do parkowania dla kobiet. Są bardzo szerokie i oznaczone na różowo. Co ciekawe nie jest to pierwsze miejsce na świecie, gdzie wprowadzane są takie "ułatwienia dla kobiet". Pomóc paniom w taki kontrowersyjny sposób postanowili m.in. Niemcy.

Media społecznościowe Państwa Środka zawrzały. - Większe miejsca do parkowania są przeznaczone dla kobiet, bo ich umiejętności za kierownicą nie są wybitne - odpowiada zapytany przez gazetę Pan Tietong, kierownik Miejsc Obsługi Podróżnych przy tamtejszych autostradach, gdzie pojawiły się te specjalne parkingi dla pań. - To przecież oczywiste - dodaje Pan zdziwiony reakcją.

Społeczność internetowa Chin zagotowała się w reakcji na seksistowskie podejście władz lokalnych prowincji Zheijang do kobiet, jako kierowców. Damskie miejsca parkingowe mają szerokość 150 proc. normalnego. W obronie umiejętności pań stanęli nie tylko internauci dyskryminowanej płci. „To seksizm w najczystszej postaci pod pozorem troski”, „powinno się je raczej nazywać miejscami dla świeżo upieczonych kierowców”, „to, czy ktoś potrafi parkować dobrze, zależy od jego doświadczenia za kierownicą, nigdy od płci” - pisali członkowie Sina Weibo - popularnego w Chinach medium społecznościowego.

Nie tylko Chiny

Jak tłumaczył Pan Tietong, jedynie 8 z 361 wszystkich miejsc parkingowych jest zarezerwowanych dla kobiet – kierowców. Rozmówca Shanghai Daily wyjaśniał tę osobliwą praktykę, powołując się na rzekome prośby przedstawicielek płci pięknej, by takie miejsca powstały. Wcale nie ma przymusu by kobieta parkowała właśnie na oznaczonej w ten sposób części parkingu. Jeśli chce, może zaparkować na dowolnym innym miejscu - dodał.

Ale Chiny to nie jedyne miejsce na świecie, gdzie wyznacza się specjalne miejsca dla kobiet. Już w 2014 r. w Seulu wymalowano 5 000 miejsc parkingowych o – delikatnie mówiąc – ponadprzeciętnej szerokości, dedykując je kierowcom płci pięknej. U naszych zachodnich sąsiadów z kolei, niektóre samorządy wprowadziły prawo nakazujące, by nawet 30 proc. miejsc na parkingach było przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

Chiny stolicą plagiatu? "Dla nich to nic nagannego"

Chiny stolicą plagiatu? "Dla nich to nic nagannego"tvn24bis

Autor: Jakub Tomaszewski//km / Źródło: tvn24bis.pl / Shanghai Daily

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY-NC-SA 2.0) | bittegitte