Atak w Berlinie i ciężarówka z Polski. Kierowcy boją się o bezpieczeństwo i chcą zmian

Moto


Kierowcy ciężarówek czują się zagrożeni. Konieczne są zmiany w przepisach dotyczących czasu pracy kierowców zawodowych - uważa Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska. Kierowcy apelują też o monitorowanie miejsc postoju ciężarówek - informuje Polskie Radio.

Maciej Wroński, przewodniczący Związku Pracodawców Transport podkreśla, że polski kierowca, który padł ofiarą zamachowca w Niemczech, musiał trzymać się sztywnych reguł czasu pracy. Jeśli chciałby odjechać w bezpieczne miejsce, czekałyby go kary za przekroczenie czasu pracy.

Wysokie kary

Szef Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska podaje przykłady, gdy kierowcy otrzymywali wysokie kary nawet za przeparkowanie samochodu na parkingu, aby umożliwić wyjazd innemu pojazdowi. Podkreśla, że uelastycznienie polskich przepisów w tym zakresie można byłoby zminimalizować zagrożenia ataków. Maciej Wroński dodaje, że na wielu parkingach kierowcy ciężarówek nie mogą czuć się bezpiecznie. Dochodzi do napadów, a policja dociera na miejsce za późno - ocenia. Podaje przykład napadu na parkingu przy autostradzie A2 w okolicach Pruszkowa. Kierowca zamknął się w kabinie ciężarówki i wzywał policję. Zanim jednak patrol dojechał na miejsce, przestępcy rozładowali całą naczepę i uciekli z towarem. Dlatego kierowcy chcieliby ochrony lub monitoringu takich miejsc postoju.

Zamach w Berlinie

Wczoraj w stolicy Niemiec rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym. 12 osób nie żyje, a 48 jest rannych. Niektóre z nich ciężko. Według niemieckiej policji w kabinie ciężarówki znaleziono ciało obywatela Polski. Wiele wskazuje na to, że to właściwy kierowca tira, który mógł zostać porwany.

Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Berlina. Zobacz materiał wideo:

Autor: msz/gry / Źródło: Polskie Radio, tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty: