Blokady dróg na Słowacji. Utrudnienia na przejściach granicznych

Moto

Niscy kierowcy transporterów pilnie poszukiwaniTVN24 BiS
wideo 2/5

Od godziny 22 w niedzielę na Słowacji zablokowane były drogi na przejściach granicznych dla samochodów ciężarowych. Od około południa na trasie do przejścia w Chyżnem ruch został odblokowany. W poniedziałek transportowcy mają rozmawiać z rządem.

Z 24 przejść granicznych wytypowane do blokad zostały trzy byłe przejścia z Polską: Tatrzańska Jaworzyna - Łysa Polana, Trstena (Trzciana) - Chyżne, Vyszny Komarnik - Barwinek. Unia Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) zapowiada, że nie będzie utrudnień w ruchu dla samochodów osobowych oraz przejazdów autobusowych. Zapewniono również bezproblemowy ruch samochodów służb ratunkowych.

"O godz. 12:30 ruch drogowy w miejscowości Trstena na trasie do przejścia granicznego w Chyżnem został odblokowany także dla ciężarówek" - poinformowała Komenda Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Narada z ministrami

Według wiceprzewodniczącego UNAS Stanislava Skaly pojawiły się groźby ze strony policji, która miała zapowiedzieć odbieranie praw jazdy kierowcom uczestniczących w blokadach. Premier Peter Pellegrini w niedzielnym programie telewizyjnym skrytykował blokady, które jego zdaniem "zagrażają transportowi drogowemu, dostawom do wielkich firm i z obywateli robią zakładników".

Premier zapowiedział na poniedziałek naradę z ministrami transportu, finansów oraz z komendantem policji. Według UNAS w poniedziałek ma dojść do rokowań transportowców z przedstawicielami resortów finansów i transportu. Kierowcy zrzeszeni w UNAS rozpoczęli protest 7 stycznia br. Korzystają ze wsparcia i pomocy Inicjatywy Rolników zrzeszającej właścicieli małych i średnich gospodarstw.

Transportowcy chcą obniżenia o 50 proc. podatku drogowego oraz wstrzymania pobierania opłat za przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu od ciężarówek i autobusów, do czasu wyłonienia nowego zarządcy systemu pobierania myta.

Od protestu dystansowali się kierowcy z drugiego działającego na Słowacji zrzeszenia transportowców - Związku Przewoźników Drogowych (CzESMAD). Ostatecznie w sobotę poparli postulaty UNAS i przystąpili do strajku ostrzegawczego, ale nie uczestniczą w blokadach. Przystali na proponowaną przez rząd obniżkę podatku drogowego o 12,5 proc. Mają także postulat dotyczący rezygnacji z opodatkowania diet przy wyjazdach zagranicznych. Wezwali Unię do rezygnacji z blokad.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Štrajk autodopravcov - Únia autodopravcov Slovenska/Facebook