Moto

Dostali tysiące euro dopłaty do auta. Teraz muszą oddać pieniądze

Moto

[object Object]
Eksperci o sprzedaży samochodów elektrycznychTVN24 BiS
wideo 2/5

Setki niemieckich kierowców, którzy otrzymali dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego marki Tesla, muszą zwrócić otrzymaną dopłatę, czyli 4 tysiące euro - informuje Bloomberg. Powód? Auta uznano za zbyt drogie, aby zakwalifikować je do programu państwowego wsparcia e-motoryzacji.

Jak wyjaśnia Bloomberg, pieniądze będzie musiało oddać około 800 osób, które dostały dopłatę, tzw. premię ekologiczną, na zakup elektrycznego auta przed 6 marca 2018 roku.

Zwrot dopłaty

Stanie się tak, bo rządowa agencja, która prowadzi program dofinansowania zakupu ekologicznych samochodów, uznała, że model S marki Tesli jest zbyt drogi, aby kwalifikował się do programu.

Urząd poinformował również, że kolejnych 250 właścicieli Tesli, którzy kupili model S, nie otrzyma pieniędzy, o które się ubiegali.

Za drogie auto

W Niemczech od dwóch lat działa program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, który ma wspierać ich sprzedaż oraz zachęcać kierowców do przesiadania się do ekologicznych aut. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby zainteresowane pojazdami, których wartość nie przekracza 60 tys. euro.

Jak podaje serwis Spiegiel.de, według urzędu jesienią zeszłego roku model S w podstawowej wersji nie był dostępny w Niemczech w cenie nie wyższej niż 60 tys. euro. Dlatego agencja w listopadzie 2017 roku wykreśliła model z listy pojazdów objętych dopłatami. 6 marca auto zostało ponownie wpisane na listę, ale urząd poinformował, że model S zakupiony przed tą datą nie kwalifikuje się do dopłat. Producent samochodów od początku nie zgadzał się z decyzją urzędu. Również w opublikowanym teraz oświadczeniu podkreślił, że podstawowy model S był cały czas dostępny w Niemczech w cenie niższej niż wspomniane 60 tys. euro. "Każdy w Niemczech zawsze był w stanie zamówić podstawową wersję modelu S poniżej wymaganego poziomu cenowego, a my dostarczyliśmy takie samochody klientom" - czytamy w oświadczeniu Tesli.

Tesla się odwołuje

Spiegel.de podaje również, że koncern Tesla odwołał się od najnowszej decyzji urzędu i złożył w sądzie administracyjnym pozew, w którym chce dowieść swoich racji w sprawie dopłat dla swoich klientów.

Wcześniej koncern Tesla w reakcji na komunikat niemieckiej agencji zapowiedział, że do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia pokryje koszt zwrotu premii ekologicznej.

Autor: msz / Źródło: Bloomberg, Spiegel.de

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości