Coraz więcej samochodów elektrycznych na polskich drogach. Najnowszy raport

Moto

Jak sprawdzić przebieg samochodu?tvn24
wideo 2/5

278,3 tysiąca - tyle nowych samochodów osobowych zarejestrowano w pierwszej połowie 2019 roku. To o 1,9 procent więcej w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG. W pierwszym półroczu dynamicznie rosła liczba rejestracji samochodów elektrycznych.

Jak wynika z raportu, rejestracje klientów instytucjonalnych w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wyniosły 190,7 tysiąca, co przełożyło się na nieznaczny wzrost 0,7 procent. Nabywcy indywidualni zarejestrowali zaś 87,6 tysiąca aut, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 4,7 procent.

"Pierwsza połowa br. to kolejny okres wzrostu w segmencie samochodów osobowych. Choć w porównaniu do poprzednich lat, kiedy to wzrosty oscylowały na poziomie kilkunastu procent, odnotowany obecnie pozostaje na poziomie kilku procent, jest to ciągle powód do zadowolenia, zwłaszcza wobec prognozowanego przez niektórych ekspertów spadku rejestracji" - powiedział, cytowany w raporcie, Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Najpopularniejsze marki

Blisko 240 tysięcy spośród wszystkich zarejestrowanych pojazdów stanowiły marki popularne.

Liderem jest Skoda - 34,7 tysiąca aut (spadek o 3 procent). Na podium znalazły się jeszcze Toyota - 31,3 tysiąca (wzrost o 7 procent) i Volkswagen - 27,3 tysiąca (-4 procent). Pierwszą piątkę uzupełniły: Opel - 17,7 tysiąca (-6 procent) oraz Dacia - 17,5 tysiąca (wzrost o 39 procent).

Ponadto w pierwszym półroczu zarejestrowano 38,5 tysiąca nowych samochodów osobowych marek premium. To wzrost o 7,6 tysiąca procent w porównaniu do poprzedniego roku. Wśród nich najpopularniejsze okazały się marki: BMW - 9,8 tysiąca (+39 procent), Mercedes - 9,1 tysiąca pojazdów (+9 procent), Audi - 6,5 tysiąca (-18 procent) i Lexus - 2,1 tysiąca (+5 procent).

Z raportu wynika, że w pierwszej połowie tego roku o 27,9 procent wzrosła liczba rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Ogólnie zarejestrowano ponad 15,2 tysiąca aut z napędami alternatywnymi. W tym 13 898 aut z napędem hybrydowym oraz 1355 samochodów elektrycznych. Dla porównania w analogicznym okresie przed rokiem zarejestrowano odpowiednio 10 805 oraz 672 takie pojazdów.

"Wciąż znacznie więcej aut z napędami alternatywnymi kupują klienci instytucjonalni niż prywatni. W ich grupie odnotowano zdecydowanie wyższe tempo wzrostu o 35,6 procent wobec wzrostu o 0,8 procent wśród klientów indywidualnych" - powiedział Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Produkcja samochodów zwalnia

Ponadto, jak czytamy w raporcie, od początku 2019 roku wyprodukowano w Polsce łącznie 360 tysięcy pojazdów samochodowych, o 0,6 procent mniej niż w poprzednim roku. Najbardziej zmniejszyła się produkcja samochodów osobowych – z taśm montażowych zjechało 238,1 tysiąca sztuk, o 8,9 procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. "Trend ten z jednej strony potwierdza europejską, ale i światową tendencję spadku nowych rejestracji co jest tym bardziej istotne, że praktycznie całość produkcji samochodów osobowych kierowana jest na eksport" - powiedział Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

"Co znamienne trend ten nie dotyczy samochodów użytkowych. W pierwszej połowie produkcja tego typu pojazdów zwiększyła się w Polsce o prawie 21 procent. Wpłynęła na to zwiększona sprzedaż zarówno w UE, jak i w Polsce" - dodał.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock