TVN24 Biznes | Moto

Rząd dopłaci do domowych stacji ładowania. Jest wstępny termin naboru wniosków

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN Turbo, TVN24 Biznes
Rząd dofinansuje domowe stacje ładowania
Rząd dofinansuje domowe stacje ładowaniaTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboRząd dofinansuje domowe stacje ładowania

Rząd w ramach czwartej edycji programu "Mój Prąd" dorzuci się nie tylko do fotowoltaiki, ale również domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Program ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Do tej pory Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie dorzucało się do domowych stacji ładowania. Ale to ma się zmienić. W ramach programu "Mój Prąd 4.0" rząd chce dofinansować domowe ładowarki samochodów. Takie urządzenia kosztują obecnie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, wraz z ceną zmieniają się ich parametry, na przykład moc.

- Ładowarki do elektryków nie są jeszcze dzisiaj aż tak drogie, aby trzeba było je dofinansować, ale z pewnością to będzie jakiś krok w kierunku, jaki rząd mógłby chcieć osiągnąć, a więc zwiększenie liczby samochodów elektrycznych w polskich domach - stwierdził Bartłomiej Derski z portalu Wysokienapiecie.pl.

Badania wskazują, że właśnie w domach, właściciele elektryków najczęściej ładują swoje auta. - Większość trendów mówi o tym, że tak naprawdę w 60 procentach zakładamy ładowanie samochodu elektrycznego w miejscu zamieszkania, dopiero 30 procent mówi, że będziemy robić to w miejscu pracy, a tylko 10 procent użytkowników decyduje się na korzystanie z publicznej ładowarki - wskazał Radosław Kitala z Arval Mobility Observatory. Podobne obserwacje poczyniono także w innych krajach, gdzie elektromobilność jest popularniejsza niż u nas.

Według Licznika Mobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, pod koniec września 2021 roku po polskich drogach jeździły 31 633 elektryczne samochody osobowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Program "Mój Prąd 4.0"

Nowa odsłona programu priorytetowego "Mój Prąd 4.0" jest planowana na początku przyszłego roku. - Tak jak w przypadku poprzedniej edycji programu "Mój Prąd", będzie to mechanizm refundacyjny. Start naboru w programie "Mój Prąd 4.0" jest planowany na pierwszy kwartał 2022 roku - poinformował Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Nie są jeszcze znane konkretne kwoty oraz zasady dofinansowania. Wiadomo jednak, że budżet programu ma wynieść ok. 1 mld zł.

Resort poinformował na swojej stronie, że program – w nowej wersji – będzie nadal skierowany do osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. "Zostanie zachowana zarówno prosta forma, jak i łatwość złożenia wniosku. O możliwość ubiegania się o dofinansowanie dodatkowych elementów (ładowarek, magazynów energii/ciepła/chłodu, systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się też beneficjenci dotychczasowych edycji programów 'Mój Prąd' oraz 'Czyste Powietrze'" - wyjaśniło MKiŚ.

Autor:mb

Źródło: TVN Turbo, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości