Samochód Karola Wojtyły trafił na aukcję

Moto

Samochód Karola Wojtyły trafił na aukcjęRM Sotheby's
wideo 2/3

Ford Escort 1100 GL z 1976 roku, który kiedyś należał do Karola Wojtyły, trafił na aukcję. Spodziewana cena za auto wynosi od 150 do nawet 300 tysięcy dolarów.

Karol Wojtyła jeździł tym samochodem jako metropolita krakowski. Było to jego ostatnie auto przed wyborem na papieża w 1978 roku.

Okazja dla kolekcjonerów

Wszystkie części w samochodzie w kolorze błękitny metalik są oryginalne. W katalogu domu aukcyjnego organizującego aukcję można przeczytać, że pojazd stanowi "rzadki przedmiot kolekcjonerski".

Licytacja odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 2 września w amerykańskim mieście Auburn w stanie Indiana. Organizatorem aukcji jest RM Sotheby's.

Oczekiwana suma za auto wynosi 150-300 tysięcy dolarów. Wszystkie wpływy z licytacji zostaną przekazane Fundacji Johna M. O’Quinna, opiekującej się biedną młodzieżą w Houston w stanie Teksas.

Lamborghini Franciszka

Przypomnijmy, że kilka dni temu na aukcji w Monako sprzedano śnieżnobiałe lamborghini huracán, które należało do papieża Franciszka. Papież otrzymał je w prezencie w 2017 roku. Samochód osiągnął cenę 715 tysięcy euro, czyli ponad 3 miliony złotych. Pieniądze ze sprzedaży trafiły na cele dobroczynne.

Łączną kwotą prawie 253 tys. zł zakończyły się zorganizowane w 2016 roku internetowe licytacje trzech granatowych volkswagenów golfów, którymi poruszał się po Polsce papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży. Dochód był przeznaczony na akcję charytatywną Caritas "Misericordes".

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, ClassicCars.com

Źródło zdjęcia głównego: RM Sotheby's