Samochód autonomiczny ma wyjechać na polskie drogi. Oto planowana trasa

Moto

Autonomiczna ciężarówka zaczęła jeździć na drodze publicznej w SzwecjiEinride
wideo 2/5

Rozpoczynamy konsultacje społeczne dotyczące wydania zezwolenia na przeprowadzenie prac badawczych na drogach krajowych. Planowane badanie ma dotyczyć przejazdu pojazdem autonomicznym - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przejazd auta zaplanowano na wrzesień tego roku.

GDDKiA poinformowała w komunikacie, że celem prac badawczych jest "weryfikacja wybranych aspektów związanych z poruszaniem się samochodu wyposażonego w systemy jazdy autonomicznej w rzeczywistych warunkach drogowych".

"Testowanie samochodowych systemów sterujących w rzeczywistych warunkach drogowych ma potwierdzić rezultaty dotyczące niezawodności takich systemów uzyskane w symulowanych warunkach, to znaczy poprzez modelowanie matematyczne i symulacje komputerowe oraz testy na dedykowanych i zamkniętych obszarach, typu tory testowe" - dodano.

Jak wyjaśniła GDDKiA, pojazd testowany będzie poruszał się na poziomie 3 stopnia automatyzacji procesu kierowania, czyli automatyzacji warunkowej.

"System kierowania pojazdem będzie wykonywał wszystkie czynności związane z kierowaniem pojazdem. W samochodzie poruszającym się w trybie jazdy autonomicznej będzie zawsze kierowca, który będzie trzymał ręce na kierownicy testowanego pojazdu, tak aby w każdej chwili móc przejąć nad nim kontrolę" - dodano.

Trasa przejazdu

Trasa wnioskowanych prac badawczych ma przebiegać jedynie na obszarze województwa małopolskiego przez miasto Kraków oraz gminy Wieliczka, Niepołomice, Kłaj, Bochnia, Rzezawa, Brzesko, Borzęcin, Wojnicz, Wierzchosławice, Tarnów, Żabno i Lisia Góra.

"Obejmuje ona odcinek autostrady A4 od węzła Kraków Skawina do węzła Tarnów Centrum i z powrotem. Przez cały czas prowadzenia prac badawczych pojazd testowy będzie eskortowany przez 2 pojazdy wyposażone w żółte lampy ostrzegawcze" - tłumaczy GDDKiA.

ZOBACZ TRASĘ PRZEJAZDU Drogowcy wyjaśnili, że prace badawcze związane z przejazdem samochodu autonomicznego mają być prowadzone w dniach 9-13 września 2019 roku, w godzinach od 10 do 15.

GDDKiA poinformowała, że do 19 lipca br. mieszkańcy Krakowa i wyżej wymienionych gmin w ramach konsultacji społecznych mogą składać ewentualne uwagi do wniosku w formie elektronicznej na adres e-mailowy podany na stronie Dyrekcji.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock