Odszkodowanie też dla bliskich ofiar. Stawki OC znów mogą poszybować

Moto

Rewolucja w OC? Decyzja w rękach Sądu NajwyższegoTVN24 BiS
wideo 2/7

Już niedługo składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej mogą wzrosnąć. Stanie się tak, jeżeli Sąd Najwyższy przyzna racje Rzecznikowi Finansowy, który uważa, że rodzinom ofiar wypadków również należy się odszkodowanie. Sąd przyjął sprawę do rozpoznania - o czym jako pierwszy poinformował portal tvn24bis.pl. O sprawie w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 BiS opowiadał Tomasz Młynarski z Biura Rzecznika Finansowego.

Do tej pory członkowie rodzin ofiar wypadków drogowych w wielu sytuacjach nie otrzymywali żadnych pieniędzy od ubezpieczycieli sprawców. A decyzja w tej sprawie była uzależnione od orzeczenia sądu.

W opinii części z nich, nie ma wątpliwości, że członkom rodzin należą się pieniądze, między innymi za to, że muszą opiekować się krewnym, który ucierpiał w skutek wypadku.

Jednym słowem orzecznictwo w tej sprawie było bardzo różne. O czym pisaliśmy we wtorek w serwisie tvn24bis.pl.

- Dążymy do tych standardów, które funkcjonują w Europie Zachodniej od lat. I nie mówimy tylko o wysokości roszczeń, bo tych nie dogonimy w najbliższych latach - mówił w TVN24 BiS Tomasz Młynarski z Biura Rzecznika Finansowego.

Dlatego Rzecznik Finansowy (instytucja państwa powołana do obrony praw kredytobiorców, ubezpieczonych i innych klientów instytucji finansowych) złożył wniosek do Sądu Najwyższego, aby ten wydał sądom powszechnym wytyczne, jak orzekać w podobnych sprawach.

- W naszym wniosku przedstawiliśmy zarówno argumenty za, jak i przeciw - wyjaśniał Młynarski w programie "Biznes dla Ludzi", pytany o słuszność przyznawania odszkodowania także rodzinom poszkodowanych.

Z danych, na które powołuje się Biuro Rzecznika Finansowego, praktyka pokazuje, że do tej pory tylko 20 proc. z wypłacanych ubezpieczeń miały wynagrodzić szkody osobowe. Podczas gdy aż 80 proc. sumy szło na straty rzeczowe, np. w zniszczonych samochodach, wynika z wypowiedzi Młynarskiego.

Jeżeli to się zmieni, składki na OC mogą wzrosnąć. Na stanowisko Sądu Najwyższego możemy czekać od kilku miesięcy do nawet ponad roku.

Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS