TVN24 Biznes | Moto

Szybciej nad morze. "Jesteśmy zdeterminowani, by domknąć ten ciąg drogi ekspresowej"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister Adamczyk o budowie obwodnic
Minister Adamczyk o budowie obwodnictvn24
wideo 2/4
tvn24Minister Adamczyk o budowie obwodnic

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 na Pomorzu. Chodzi o około 13-kilometrowy fragment trasy między Bobrownikami a Skórowem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

GDDKiA poinformowała w komunikacie, że ogłoszenie o przetargu zostało przekazane do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej S6 między węzłami Bobrowniki i Skórowo. Zadanie obejmuje również m.in. budowę dwóch węzłów drogowych - Rzechcino i Skórowo.

To jeden z trzech odcinków, na jakie podzielono budowę drogi S6 między Słupskiem a Lęborkiem. 

Droga ekspresowa S6 na Pomorzu

Drogowcy zapewnili, że do końca roku przekażą do Dziennika Urzędowego UE kolejne ogłoszenie o przetargach na pozostałe dwa odcinki. Do końca listopada ma zostać ogłoszony przetarg na budowę około 11-kilometrowego odcinka między Skórowem (bez węzła) a Leśnicami koło Lęborka (z węzłem). "Do ogłoszenia pozostanie wówczas tylko odcinek S6 od Redzikowa (obwodnicy Słupska) do Bobrowników, co nastąpi - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - jeszcze w grudniu br." - czytamy.

"Pomimo pandemii i obiektywnych trudności spowodowanych pracą zdalną utrzymujemy dobre tempo przygotowania kolejnych przetargów na trasę S6" - powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Żuchowski, p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.  

"Jesteśmy zdeterminowani, by domknąć ten ciąg drogi ekspresowej na Pomorzu. To pozwoli na bezpieczne, komfortowe i szybkie poruszanie się między Gdańskiem a Szczecinem" - dodał.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zaznaczył, że "droga ekspresowa S6 docelowo połączy stolice nadmorskich województw Polski". "Dzisiaj w realizacji jest Trasa Kaszubska od Bożegopola Wielkiego do Gdyni. Ogłaszamy przetargi na realizację odcinków między Słupskiem a Trasą Kaszubską" - wskazał.

S6 Bobrowniki - SkórowoGDDKiA

Kolejne odcinki

Drogowcy podali, że w budowie w województwie pomorskim są trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości około 42 km. "Natomiast w przetargu jest odcinek między Lęborkiem (Leśnicami) a Bożympolem Wielkim, druga jezdnia obwodnicy Słupska oraz duża i niezwykle ważna inwestycja dla Pomorza - S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej: odcinek Chwaszczyno - Żukowo (ok. 16,3 km) oraz odcinek Żukowo - Gdańsk Południe (ok. 16 km) wraz z obwodnicą Żukowa (ok. 7 km)" - dodano.

Według GDDKiA w trzecim kwartale 2021 roku mają ruszyć przetargi na odcinki od Koszalina do obwodnicy Słupska. Jak poinformowano, obecnie kończy się sporządzanie projektów budowlanych i wykonawczych.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości