TVN24 Biznes | Moto

Rusza przetarg na ostatni odcinek ekspresówki na Pomorzu. "Ważny krok do realizacji kluczowej drogi"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Siergiej o strefach czystego transportu
Piotr Siergiej o strefach czystego transportuTVN24
wideo 2/4
TVN24Piotr Siergiej o strefach czystego transportu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza przetarg na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim. Chodzi o około 16-kilometrowy fragment między obwodnicą Słupska a Bobrownikami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przedmiotem zamówienia, którego ogłoszenie zostało wysłane do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, jest zaprojektowanie i budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej S6, między końcem obwodnicy Słupska - węzłem w Redzikowie a węzłem Bobrowniki. Zadanie obejmuje również m.in. budowę dwóch węzłów drogowych Budy i Bobrowniki. Będzie to trasa o przekroju po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pasy awaryjnego postoju.

"Na wszystkie odcinki S6 między Słupskiem a Lęborkiem ogłosiliśmy już przetargi. Z kolei ponad 40 kilometrów S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią już budujemy. To ważny krok do realizacji tej kluczowej drogi nie tylko dla regionu, ale dla wszystkich, którzy podróżują po województwie pomorskim. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym" - powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wskazał, że droga ekspresowa S6 "pozwoli na szybki i komfortowy przejazd pomiędzy Trójmiastem a Szczecinem".

GDDKiA

S6 na Pomorzu

W budowie w województwie pomorskim są trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości około 41 kilometrów. Natomiast w fazie przetargu już wcześniej znalazło się sześć odcinków drogi ekspresowej o łącznej długości około 88 kilometrów. Są to fragmenty: Leśnice (k. Lęborka) - Bożepole Wielkie (ok. 22 km), druga jezdnia obwodnicy Słupska (dobudowa ok. 9,5 km), Bobrowniki - Skórowo (ok. 13,1 km), Skórowo - Leśnice (ok. 10,9 km) oraz duża i niezwykle ważna inwestycja dla Pomorza - S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej: Chwaszczyno - Żukowo (ok. 16,3 km) oraz Żukowo - Gdańsk Południe (ok. 16 km) wraz z obwodnicą Żukowa (ok. 7 km).

Budowa wszystkich odcinków drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim wraz z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej ma się zakończyć w 2025 roku. "Do dyspozycji kierowców będzie to łącznie z istniejącymi odcinkami blisko 200 km trasy S6" - wyjaśnili drogowcy.

GDDKiA zapowiada, że w trzecim kwartale 2021 roku ruszą przetargi na odcinki od Koszalina do obwodnicy Słupska, która rozpoczyna się około 7 kilometrów od granicy z województwem zachodniopomorskim. Jak wyjaśniono, obecnie kończy się sporządzanie projektów budowlanych i wykonawczych.

Dyrekcja poinformowała w środę, że do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zostało wysłane ogłoszenie o postępowaniu przetargowym na rozbudowę drogi krajowej nr 21 między Słupskiem a Ustką. To ważna trasa dla regionu prowadząca nad morze. W ramach inwestycji przewidziano wykonanie nowej konstrukcji jezdni wraz korektą łuków poziomych i pionowych, przebudowę skrzyżowań - m.in. w miejscu czterech zostaną wybudowane ronda - i montaż sygnalizacji świetlnych. Ponadto wzdłuż całego odcinka zostanie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości