Budowa ekspresówki ma znowu ruszyć. Wybrano najkorzystniejsze oferty

Moto

Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/4

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrała wykonawców w przetargu na dokończenie dwóch odcinków drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Chodzi o fragmenty między węzłami Nowe Marzy - Świecie Południe i Świecie Południe - Bydgoszcz Północ, o łącznej długości około 46 kilometrów.

"Jeśli nie będzie odwołań, to po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych będziemy mogli w kwietniu podpisać umowy" - poinformowali drogowcy.

S5 w województwie kujawsko-pomorskim

Dla odcinka S5 Nowe Marzy - Świecie Południe (Dworzysko) najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex z ceną brutto 566 786 115,60 zł.

Na dokończenie odcinka Świecie Południe (Dworzysko) - Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) za najkorzystniejszą wybrano ofertę konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia (lider) oraz Mirbud (partner), z ceną brutto 583 377 261,00 zł.

W przypadku obu odcinków zaawansowanie robót nie przekracza 30 procent. GDDKiA poinformowała, że "wraz z wyborem najkorzystniejszych ofert rozpoczął się okres na wnoszenie ewentualnych odwołań".

Zerwane umowy

Nowe przetargi były konieczne po odstąpieniu od umów z poprzednim wykonawcą. "Po wielokrotnych wezwaniach do rzetelnej i zgodnej z podpisanymi umowami realizacji kontraktów na trzech odcinkach S5, 11 czerwca 2019 roku odstąpiliśmy od umów z firmą Impresa Pizzarotti" - przypomniała Dyrekcja.

Według drogowców "wykonawca nie wywiązał się z wezwań GDDKiA i prowadził kontrakty niezgodnie z zawartymi umowami. Nie wypełniał postanowień dotyczących ich realizacji, w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem. Nie regulował również płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów".

W efekcie w sierpniu ubiegłego roku ogłoszono nowe przetargi na trzy zadania. Według planów GDDKiA umowa na dokończenie budowy Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ ma zostać podpisana w marcu br. Wykonawcą ma być konsorcjum firm PBDiM Kobylarnia oraz Mirbud.

Strategiczne znaczenie S5

Droga ekspresowa S5 biegnąca z południa w kierunku północnym spinać będzie cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz pośrednio Gdańsk. Tym samym stanie się jedną z głównych dróg o podstawowym charakterze dla gospodarki kraju i dużym znaczeniu dla rozwoju portów w Gdańsku i Gdyni.

Budowa drogi ekspresowej S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, o długości prawie 130 kilometrów, przebiega od węzła Nowe Marzy na autostradzie A1 do na granicy z województwem wielkopolskim.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock