Kierowcy ominą historyczne miasto. Szybciej zakończono budowę ważnej drogi

[object Object]
Podwyżki na autostradzie A2
wideo 2/7

To już ostatnie prace na obwodnicy Gniezna w ciągu trasy S5. Odcinek ma być oddany do użytku w najbliższy czwartek, czyli dwa miesiące przed terminem. Droga ekspresowa S5 docelowo zapewnieni sprawne połączenie autostrady A1 Gdańsk-Katowice z autostradą A2 Poznań-Warszawa.

W najbliższych dniach, wyjeżdżając z Poznania, dojedziemy trasą ekspresową już nie tylko do węzła "Gniezno Południe", ale aż za Gniezno, gdzie na węźle "Mieleszyn" zjedziemy na obecną drogę krajową nr 5. Jest ona w trakcie przebudowy do parametrów drogi ekspresowej.

Dalsze odcinki trasy S5 aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza planowane są do oddania w drugiej połowie 2019 roku.

Omija Gniezno

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, odcinek o długości 18,5 km pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta Gniezna. "Droga ekspresowa S5 na odcinku Żnin-Gniezno przyczyni się w docelowym układzie drogowym do zapewnienia sprawnego połączenia autostrady A1 Gdańsk-Katowice z autostradą A2 Poznań-Warszawa i za jej pośrednictwem z drogami ekspresowymi S11 oraz S5 do Wrocławia" - informuje w komunikacie GDDKiA. Dwujezdniowa ekspresowa droga ma uwolnić historyczne miasto Gniezno od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwi szybką i bezpieczną podróż.

Odcinek trasy S5 - węzeł Mieleszyn - Gniezno będzie gotowy w czwartek .gddkia.gov.pl

Lepsza komunikacja

Nowa trasa ekspresowa jest skomunikowana z innymi kluczowymi dla miasta drogami poprzez węzły Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko.

"Komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne z zastosowaniem 19 obiektów inżynierskich: czterech mostów w ciągu drogi S5, pięciu wiaduktów w ciągu S5, dziewięciu wiaduktów nad S5 i jednego przejścia dla zwierząt”"- czytamy w komunikacie. Przy trasie wybudowane zostały dwa miejsca obsługi podróżnych, powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego, oświetlenie i sprawne odwodnienie jezdni.

Jesteś dobrym kierowcą? Możesz dostać zniżkę na ubezpieczenie. Materiał wideo:

Jesteś dobrym kierowcą? Możesz dostać zniżkę na ubezpieczenie
Jesteś dobrym kierowcą? Możesz dostać zniżkę na ubezpieczenieTVN Turbo

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bispl

Pozostałe wiadomości