TVN24 Biznes | Moto

Ostatni odcinek ekspresówki dostał zielone światło. Wkrótce umowy

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrady kontra ekspresówki
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/3
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Przetargi na ostatni odcinek drogi ekspresowej S3 uzyskały pozytywny wynik kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o około 33-kilometrowy fragment Świnoujście - Troszyn w województwie zachodniopomorskim. Umowy z wykonawcami mają zostać podpisane jeszcze w sierpniu.

Odcinek S3 Świnoujście - Troszyn, składa się z dwóch odcinków realizacyjnych: Świnoujście - Dargobądz o długości 17 kilometrów i Dargobądz - Troszyn o długości 16 kilometrów.

Odcinek jest niezbędny do ukończenia całej dwujezdniowej drogi S3 od Morza Bałtyckiego do granicy z Czechami. "Wszystkie pozostałe fragmenty tej drogi już istnieją lub są w realizacji" - wyjaśniła GDDKiA.

S3 Świnoujście - TroszynGDDKiA

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

S3 Świnoujście - Troszyn

Przetargi na budowę odcinków zostały wszczęte w grudniu ubiegłego roku, natomiast pod koniec czerwca drogowcy wybrali najkorzystniejsze oferty.

Dla odcinka Świnoujście - Dargobądz została wybrana oferta firmy Polaqua o wartości 688,8 miliona złotych, natomiast dla odcinka Dargobądz - Troszyn oferta konsorcjum Polbud Pomorze, Intop i PRD Nowogard o wartości 679,3 miliona złotych. Łącznie chodzi o kwotę blisko 1,4 miliarda złotych.

By móc dokonać wyboru powyższych ofert, niezbędne było zwiększenie budżetu na inwestycje. GDDKiA wskazała w czerwcowym komunikacie, że minister infrastruktury zwiększył finansowanie na realizację odcinka S3 o 300 milionów złotych.

Następnie skierowano dokumentacje przetargów do kontroli. "Kontrola uprzednia postępowania przetargowego, prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, jest obligatoryjna przy dużych inwestycjach. Nie wykazała ona uchybień i zakończyła się pozytywnym wynikiem" - przekazała GDDKiA.

Jednocześnie drogowcy poinformowali, że podpisanie umów z wykonawcami powinno nastąpić jeszcze w sierpniu. 

Jak wskazano w komunikacie, na etap projektowania i uzyskiwania decyzji administracyjnych przewidziano 17 miesięcy od daty podpisania umowy. Roboty budowlane potrwają 19 miesięcy. Z czasu realizacji robót budowlanych będą wyłączane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca). Oznacza to, że budowa planowo powinna się zakończyć w 2024 roku.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości