TVN24 Biznes | Moto

Odcinek Via Carpatia za ponad 2 miliardy złotych. "Jedna z trudniejszych technologicznie budów"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Andrzej Adamczyk o budowie Via Carpatia na Podkarpaciu
Andrzej Adamczyk o budowie Via Carpatia na PodkarpaciuTVN24
wideo 2/5
TVN24Andrzej Adamczyk o budowie Via Carpatia na Podkarpaciu

Ruszyła budowa drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica na Podkarpaciu. To odcinek międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Wartość kontraktu przekracza 2,2 miliarda złotych. W ramach inwestycji ma powstać ponad 2-kilometrowy tunel.

Wykonawcą odcinka jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Na terenie budowy wykonano już saperskie sprawdzenie terenu, przeprowadzono wycinkę drzew i krzewów.

W poniedziałek w Racławówce odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, podczas której symbolicznie zainaugurowano budowę odcinka.

S19 Rzeszów Południe - Babica

W ramach inwestycji ma powstać ponad 10-kilometrowy fragment drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica oraz tunel o długości ponad 2 km. Inwestycja obejmuje również budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP).

Wartość kontraktu to 2 230 165 684,48 zł brutto. Zakończenie prac zaplanowano w 2026 roku.

Według GDDKiA "odcinek S19 Rzeszów Południe - Babica to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce". "Pagórkowate ukształtowanie terenu wymusza wykonanie wysokich estakad i tunelu zlokalizowanego do 100 m pod powierzchnią. Nie bez znaczenia są także skomplikowane i złożone warunki gruntowo-wodne (flisz karpacki) występujące w miejscu planowanej inwestycji" - wskazano.

W drugiej połowie roku planowane jest rozpoczęcie transportu do kraju maszyny drążącej tunel (TBM) tak, aby na początku 2023 roku mógł rozpocząć się etap drążenia tunelu.

Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

W województwie podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Do tej pory do ruchu oddano 75,7 km drogi w tym regionie, a 50,5 km jest w realizacji.

GDDKiA

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości