TVN24 Biznes | Moto

Odcinek Via Carpatia za blisko pół miliarda złotych. Podpisano umowę

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 między Miejscem Piastowym a Duklą w województwie podkarpackim. To odcinek międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Inwestycję za prawie 479 milionów złotych ma zrealizować firma Strabag.

Umowa przewiduje opracowanie projektu i budowę odcinka S19 Miejscem Piastowym a Duklą o długości ok. 10,1 km. Wykonawcą prac jest firma Strabag. Wartość umowy wynosi 478 907 636,94 zł.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na połowę 2025 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

S19 Miejsce Piastowe - Dukla

GDDKiA poinformowała, że w ramach zadania wybudowany zostanie nowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, bez pasa awaryjnego. Powstanie także węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Dukla, łączący drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową nr 1956R.

"Wychodząc naprzeciw wnioskom zgłoszonym przez władze samorządowe, rozwiązania projektowe węzła (węzeł typu karo) umożliwiają późniejsze włączenie do niego nie tylko drogi krajowej i drogi powiatowej, ale także drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice - Nowy Żmigród - Dukla" - wskazali drogowcy.

Na tym odcinku S19 powstanie łącznie 47 obiektów inżynierskich, w tym 22 w ciągu głównym drogi ekspresowej: trzy estakady, pięć wiaduktów, dziewięć mostów, jedno przejście górne dla dużych zwierząt, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt, jedno przejście dolne dla małych zwierząt oraz dwa przepusty.

GDDKiA

Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Na Podkarpaciu trasa będzie miała docelowo długość ok. 169 km. GDDKiA wskazała, że do ruchu zostało oddanych 30,2 km - od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe. W realizacji jest 74,2 km, a 64,4 km w przygotowaniu: dwa odcinki na etapie przetargu, trzy odcinki na etapie realizacji koncepcji programowej.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA