Turcy mają wybudować ekspresówkę na Podlasiu

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Konrad Romik o zmianach dla kierowców od 1 czerwca 2021 rokuTVN24
wideo 2/5
TVN24Konrad Romik o zmianach dla kierowców od 1 czerwca 2021 roku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 na Podlasiu. Chodzi o około 25-kilometrowy fragment Malewice - Chlebczyn. Inwestycję za ponad 665 milionów złotych ma zrealizować turecka firma Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret.

"Od wyboru najkorzystniejszej oferty mogą w ciągu 10 dni wpłynąć odwołania. Jeśli ich nie będzie, a standardowa kontrola Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych zakończy się wynikiem pozytywnym, podpisanie umowy w systemie Projektuj i buduj planujemy w połowie tego roku" - poinformowała GDDKiA. Budowa drogi ma się zakończyć w 2025 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

S19 Malewice - Chlebczyn

Drogowcy zwrócili uwagę, że odcinek S19 Malewice - Chlebczyn to najbardziej na południe wysunięty fragment S19 na Podlasiu, przekraczający rzekę Bug i wchodzący na obszar województwa mazowieckiego w rejonie miejscowości Chlebczyn i Sarnaki.

"Będzie miał 25 kilometrów długości i ominie od zachodu Siemiatycze, wyprowadzając ruch tranzytowy z miasta oraz przekroczy dolinę Bugu estakadą o długości 658 metrów" – czytamy.

Powstająca ekspresówka będzie drogą dwujezdniową, mającą po dwa pasy ruchu oraz pasy awaryjne.

W ramach inwestycji zaplanowane są dwa węzły drogowe - Siemiatycze Północ, gdzie S19 będzie krzyżować się z drogą wojewódzką nr 690, oraz Siemiatycze Południe, gdzie S19 będzie krzyżować się z drogą krajową nr 62 w kierunku Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego.

GDDKiA

Oferta tureckiej firmy

GDDKiA przypomniała, że to już drugi ponowny wybór tureckiej firmy na podlaskich odcinkach S19.

Podobna sytuacja miała miejsce 27 kwietnia tego roku, gdy oferta firmy Kolin została ponownie uznana za najkorzystniejszą na odcinku Bielsk Podlaski - Boćki.

"Poprzednio wyrok Krajowej Izby Odwoławczej nakazywał GDDKiA sprawdzenie rażąco niskiej ceny. Aktualnie – przy wyborze na odcinku Malewice - Chlebczyn, KIO nakazała odtajnienie dokumentów firmy Kolin złożonych w postępowaniu, a mogących mieć wpływ na jego wynik" – czytamy w komunikacie.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko