TVN24 Biznes | Moto

Odcinek Via Carpatia za ponad 800 milionów złotych. Jest umowa

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Fotoradary z rekordami
Fotoradary z rekordamiTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboFotoradary z rekordami

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 między Lublinem i Lubartowem. To fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia. Inwestycję będzie realizowała firma Mota-Engil Central Europe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

GDDKiA wskazała, że umowa o wartości 835,66 mln zł obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie niezbędnych decyzji i budowę około 23-kilometrowego odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej od węzła Lubartów Północ do węzła Lublin Rudnik, z rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. W ramach inwestycji powstaną też m.in. cztery węzły drogowe, wiadukty, drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego.

Uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w 2022 roku, natomiast zakończenie robót w 2024 roku.

Drogowcy wyjaśnili, że trasa będzie przebiegać po zachodniej stronie Lubartowa, wykorzystując korytarz obecnej jednojezdniowej obwodnicy miasta, a od wschodu ominie miejscowość Niemce. Trasa połączy się z istniejącym węzłem Lublin Rudnik na obwodnicy Lublina.

GDDKiA

Via Carpatia

"Podpisaliśmy umowę na realizację 18 odcinka przyszłej Via Carpatii. To w sumie blisko 210 kilometrów drogi ekspresowej S19. W przetargu na wyłonienie wykonawcy mamy kolejnych siedem odcinków tej trasy o łącznej długości około 93 kilometrów, a w tym roku ogłosimy przetargi na wyłonienie wykonawców kolejnych ośmiu odcinków, dwóch w województwie podkarpackim i sześciu w województwie lubelskim" - zapowiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie, wykorzystując oprócz S19 również S61. Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Do projektu dołączyć mają także Finlandia, Estonia i Łotwa. 

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości