TVN24 Biznes | Moto

Ekspresówką przez Mazury. "Koronawirus nie zatrzyma polskich budów"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Autostrady kontra ekspresówki
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę w ponownym przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S16. Chodzi o około 16-kilometrowy fragment Borki Wielkie - Mrągowo.

Zadanie to zrealizuje firma PORR SA za 625,9 miliona złotych.

"Droga ekspresowa S16 docelowo połączy Olsztyn z Białymstokiem. Dzisiaj rusza realizacja tej drogi na odcinku Borki Wielkie - Mrągowo. To kolejna umowa na realizację, którą podpisujemy w czasie epidemii. Koronawirus nie zatrzymał i nie zatrzyma polskich budów" - powiedział, cytowany w komunikacie resortu, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

GDDKiA przypomniała, że poprzednie postępowanie zostało unieważnione, ponieważ cena najkorzystniejszej oferty przewyższyła kwotę, którą planowano przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. "Cena oferty najkorzystniejszej wyniosła 708 648 065,00 zł, natomiast zamierzaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia kwotę 604 970 252,08 zł" - wskazali drogowcy. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

S16 Borki Wielkie - Mrągowo

Nowy odcinek S16 z Borek do Mrągowa będzie miał długość około 16 kilometrów, w tym około 13 kilometrów w ciągu S16. Droga będzie przebiegać w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy poprzez węzły drogowe. Zaplanowano również budowę urządzeń ochrony środowiska, w tym trzech przejść dla dużych zwierząt oraz budowę ekranów akustycznych.

Budowa odcinka ma się zakończyć w 2023 roku.

S16 Borki Wielkie - MrągowoGDDKiA

Drogowcy wskazali, że "budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy".

Ekspresówka przez Mazury

Droga krajowa numer 16 stanowi główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur. Trasa ta ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. "Jest to główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki regionalne (Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda) z trasami układu południkowego" - wskazała GDDKiA. W fazie przygotowawczej jest następny etap rozbudowy S16 - drogi od Mrągowa przez Orzysz do Ełku. Przebiegowi tej trasy przez cenne przyrodniczo tereny sprzeciwiają się ekolodzy i niektóre samorządy. Drogowcy poinformowali, że "dobiega końca opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz raportu o oddziaływaniu na środowisko". "Po zakończeniu weryfikacji odbędzie się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI). Po zaakceptowaniu opracowań przez ZOPI, odbędzie się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI). Przed posiedzeniami Zespołu i Komisji odbędzie się Mazurska Debata Drogowa, która jest odpowiedzią na zgłaszane postulaty zorganizowania regionalnej dyskusji dotyczącej budowy drogi ekspresowej S16 Mrągowo-Orzysz-Ełk" - zapowiedziała GDDKiA. Debata online ma się odbyć w połowie czerwca.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości