Kierowcy zaczekają na nowy odcinek S1 co najmniej cztery lata

Moto

Szydło o drodze ekspresowej S1: to jest ważna inwestycja
wideo 2/2

Mam nadzieję, że do końca bieżącego roku wojewoda śląski wyda zezwolenie na budowę fragmentu drogi S1 - tak zwanego obejścia Węgierskiej Górki, co umożliwi ogłoszenie w 2018 roku przetargu na wykonawcę prac – powiedział w poniedziałek wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Najwcześniej droga mogłaby powstać w okolicach 2021 roku.

Wiceszef resortu rodziny, który spotkał się z dziennikarzami w Bielsku-Białej, dodał, że rozpoczęcie budowy powinno nastąpić w 2019 r. Czas realizacji to dwa lata. Szacunkowy koszt wynosi ponad 1,5 miliardów złotych.

Zdaniem Szweda istnieje szansa, że realizację inwestycji uda się skrócić. - Wszystkim na tym zależy. Przypomnę, że po otwarciu na Słowacji autostrady D3 przez Żywiecczyznę przejeżdża duża część ruchu tranzytowego (obecnie przebiega on m.in. przez centrum Węgierskiej Górki i Milówki) – dodał.

Tu powstanie fragment drogi S1 - tak zwane obejście Węgierskiej GórkiGDDiK

Inwestor

Inwestorem przy budowie drogi jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - Mamy świadomość, że taki przetarg jest procesem czasochłonnym. Mogą się pojawić odwołania. Zadanie jest też niełatwe: w ciągu drogi mają powstać m.in. dwa tunele – powiedział wiceminister. Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podał, że w najbliższych tygodniach Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska powinna wydać decyzję środowiskową w sprawie drogi. - Od niej będzie zależało, czy będą potrzebne korekty w projekcie. Mam jednak nadzieję, że nie będzie ich wiele. (…) Chcemy wydać decyzję zezwalającą na realizację inwestycji jak najszybciej, do końca br. – mówił w poniedziałek.

Droga S1

Droga ekspresowa S1 ma połączyć autostradę A1 i port lotniczy w Pyrzowicach z granicą ze Słowacją w Zwardoniu i dalej z tamtejszą autostradą D3. 8,5-km obejście Węgierskiej Górki to ostatni brakujący fragment S1 między Bielskiem-Białą i Zwardoniem. Jak dodał Szwed, rząd zabezpieczył także pieniądze na realizację 40-km odcinka ekspresówki z Mysłowic do Bielska-Białej. Powstać ma do 2022 r. i kosztować ponad 3,5 mld zł. Wiceminister na spotkaniu z dziennikarzami przypomniał, że rząd zaktualizował Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 i wpisał do niego ponad 60-km Beskidzką Drogę Integracyjną od Bielska-Białej do węzła w Głogoczowie koło Krakowa. Miałaby ona przebiegać m.in. przez Kęty, Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską, ale omijać centra tych miejscowości. - Budowa możliwa byłaby w latach 2023-2025. Są zaplanowane na ten cel pieniądze - 4,34 mld zł – powiedział.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP